BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Eldőlt az USAID-szerződések sorsa

Az évente mintegy 40 milliárd dollárból gazdálkodó ügynökséget John Fitzgerald Kennedy elnök hozta létre 1961-ben, néhány hete Donald Trump azonban minden programját felfüggesztette. A vizsgálat eredményeként több ezer szerződést szüntetnek meg.

Az amerikai kormány törölte a Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) programjainak több mint 80 százalékát – jelentette be Marco Rubio amerikai külügyminiszter. Rubio szerint a megszüntetett 5200 szerződés révén az előző vezetés több tízmilliárd dollárt költött el olyan célokra, amelyek nem szolgálták az Egyesült Államok érdekeit, egyes esetekben pedig ártottak Washingtonnak.

Eldőlt az USAID sorsa
Viták kereszttüzébe került az USAID / Fotó: AFP

A politikus leszögezte: a mintegy ezer fennmaradó programot a külügyminisztérium keretében hatékonyabban kezelik a jövőben. Az USAID néhány hete a washingtoni külügyminisztérium fennhatósága alá került, és minden programját – a legsürgetőbb humanitárius segítségnyújtás, illetve az Izraelnek és Egyiptomnak nyújtott támogatások kivételével – Donald Trump felfüggesztette.

Februárban a szervezet teljes személyzetét – a vezetők és a kritikus fontosságú munkatársak kivételével – fizetett igazgatási szabadságra helyezték, míg 1600 munkavállalót kirúgtak. Rubio döntése miatt további leépítések várhatóak. Az ügynökségre olyan mértékben lecsaptak, hogy még a honlapja is elérhetetlenné vált, csak egy rövid közlemény várja a látogatókat az oldalon.

USAID: élt néhány évtizedet

Az évente mintegy 40 milliárd dollárból gazdálkodó ügynökséget John Fitzgerald Kennedy elnök hozta létre 1961-ben: az USAID világszerte támogatott oktatási, környezetvédelmi és egészségügyi programokat. Az orosz–ukrán háború kirobbanása óta Ukrajna számított az USAID egyik legnagyobb kedvezményezettjének.

Az ügynökség több mint 2,6 milliárd dollárnyi humanitárius segélyt, ötmilliárd dollár fejlesztési támogatást és 30 milliárd dollár közvetlen költségvetési hozzájárulást nyújtott Kijevnek az elmúlt három évben. Kritikusai azzal vádolták az ügynökséget, hogy a civil szervezetekkel (NGO) együttműködve beavatkozott a segélyezett országok politikájába és a demokratákhoz köthető eszméket terjesztett.

Rubio a közösségi médiában megköszönte az Elon Musk által irányított kormányzati hatékonysági szervezet, a DOGE munkáját, hogy segített a reform végrehajtásában. Mint ismert, Musk az ügynökséget többször bűnszervezetnek titulálta, amit szerinte el kell törölni. Az USAID kifizetésekkel kapcsolatban a magyar kormány is vizsgálatot indított.

Az EU Trump nyomdokaiba lép: felülvizsgálja a nemzetközi segélyprogramját – véget érhet a pénzszórás

A blokk a világ legnagyobb nemzetközi segélyezője, csak 2023-ban közel 96 milliárd eurót osztottak szét. A Trump-kormány által indított vizsgálatok azonban rámutattak, hogy milyen méretű pénzszórás és korrupció lapul az adakozás mögött, ezért az EU a saját rendszerét is felülvizsgálná.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.