Az Európai Unió villamosenergia-hálózatának nagy része az elmúlt évszázadból maradt itt: az elosztóvezetékek közel fele 40 évesnél idősebb. Az unió versenyképességéhez és autonómiájához azonban modern infrastruktúrára van szükségünk, amely képes támogatni az iparunkat és megfizethető szinten tartani az árakat – ez Keit Pentus-Rosimannus, az áramrendszer áttekintésért felelős európai számvevőszéki tag véleménye.
Érvelése szerint az unió villamosenergia-igénye 2050-re a mostani több mint kétszeresére nőhet, ezért elkerülhetetlenek a jelentős hálózati beruházások. Azonban minden rendelkezésre álló eszközt fel kell használnunk a beruházási igények minimalizálása érdekében, hiszen
mind hozzájárulhatnak a költségek csökkentéséhez.
A hálózatüzemeltetők beruházásaihoz – a jelenlegi ütemben – 2024 és 2050 között 1871 milliárd euróra lesz szükség. Ez elmarad az Európai Bizottság által becsült beruházási igényektől, amelyek 1994 és 2294 milliárd euró között mozognak. A modernizációt azonban több dolog hátráltatja:
A számvevőszék ezért enyhítő intézkedéseket javasol, mint például a hálózattervezési gyakorlatok jobb összehangolását és integrálását, az engedélyezés észszerűsítését és a modern technológia használatát.
A villamosenergia-rendszer optimalizálása segítheti a beruházási igények csökkentését is. A hálózatra nehezedő nyomás enyhíthető az energiafogyasztás és -termelés napi, heti és szezonális ingadozásához való rugalmasabb alkalmazkodással, amellyel csökkenthető a hálózat nagyléptékű bővítésének igénye.
Az optimalizálás – például új tárolási megoldásokkal – néhány opciója azonban túl sokba kerülhet. A különböző uniós országok közötti összeköttetések megerősítése szintén érdemben segítene. Segítene az intelligens fogyasztásmérők és más hasonló eszközök bevetése is a keresleti csúcsok kiegyenlítésében, de a bevezetésük néhány tagállamban még mindig lassú.
Fontos szerepet játszhatnak továbbá a megújulásban azok a fogyasztók, akik a maguk által előállított áramot használják, valamint az energiaközösségek, amelyek együtt termelnek és fogyasztanak villamos energiát.
A szabályozási keretek döntő fontosságúak a beruházási döntések szempontjából – hangsúlyozza a jelentés. A finanszírozási megállapodások különösen lényegesek, amikor egyes üzemeltetők a megnőtt hitelkockázatuk miatt nehezen tudják megvalósítani az előzetes beruházásokat. A szabályok azt is meghatározzák, hogy az üzemeltetők mennyit kereshetnek és milyen díjazásban részesülnek. A felhasználóknak jellemzően hálózati díjak formájában számítanak fel díjat, amely általában lehetővé teszi az üzemeltetőknek a hálózati beruházásaik megtérülését, és fedezi az eszközök értékcsökkenését és a működési költségeket is. Ugyanakkor kihívás az egyensúly megteremtése a beruházási igények és aközött, hogy a villamosenergia-számlák megfizethetőek maradjanak a fogyasztók, különösen a lakosság és az energiaigényes iparágak számára.
Nemigen tudható előre, hogyan hat majd a villanyszámlákra a hálózati beruházások és a megújuló energiaforrások integrálása.
A hálózati díjak mellett ugyanis a számlák az adókat és magának a villamos energiának a költségét is tartalmazzák.
Az elmúlt években több kezdeményezést és jogalkotási csomagot dolgoztak ki az unió éghajlat- és energiapolitikai céljainak elérése érdekében. Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja miatt egyre nagyobb szükség van a gáz alternatíváira, beleértve az uniós gazdaság villamosítását is – hangsúlyozza a jelentés. A 2014–2020-as költségvetési időszakban mintegy 5,3 milliárd euró uniós finanszírozás állt rendelkezésre hálózati beruházásokra. A 2021 és 2027 közötti időszakban ez az összeg mintegy 29,1 milliárd euróra nőtt, főként a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköznek (RRF) köszönhetően, amely a legnagyobb finanszírozási forrást jelenti.
A számvevők – írja a közlemény – áttekintették a hálózatfejlesztési terveket, és elemezték a hálózatüzemeltetők pénzügyi kapacitására vonatkozó adatokat. Emellett tájékozódó látogatást tettek Németországban és Olaszországban, és megbeszéléseket tartottak a Bizottsággal, a nemzeti szabályozó hatóságokkal és más kulcsfontosságú érdekelt felekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.