Dánia radikális lépést tett: a parlament elfogadta azt a törvényt, amely alapján 2040-től a dánok csak 70 évesen mehetnek nyugdíjba. Az intézkedés minden 1971 után született állampolgárra vonatkozik, és fokozatosan lép hatályba.
A koppenhágai parlament csütörtöki döntése 81 igen és 21 nem szavazattal született meg. Az új szabályozás értelmében a jelenlegi 67 éves nyugdíjkorhatár előbb 68-ra nő 2030-ig, majd 69-re 2035-ig, végül pedig eléri a 70-et 2040-ben. Dánia már 2006 óta rendszeresen hozzáigazítja a nyugdíjkorhatárt a várható élettartamhoz, ötéves ciklusokban felülvizsgálva a számokat.
A döntés nemcsak gazdasági és demográfiai válasz, hanem társadalmi vita tárgya is lett. Mette Frederiksen szociáldemokrata miniszterelnök korábban kijelentette: ha a nyugdíjkorhatár eléri a 70 évet, felül kell vizsgálni az automatikus emelés rendszerét. „Nem hisszük, hogy a nyugdíjkorhatár automatikus további emelése indokolt lenne” – mondta egy korábbi interjúban a Berlingske napilapnak.
A dán modell már most is komoly figyelmet vált ki más európai országokból. Ausztriában például szintén emelni kezdték a korai nyugdíjazás feltételeit: 2026-tól a „folyosónyugdíj” alsó korhatára fokozatosan 62-ről 63 évre emelkedik, a biztosítási évek száma pedig 40-ről 42-re nő.
Dánia példája azt jelzi: az európai országok egyre inkább szembesülnek a demográfiai öregedés és a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságának problémájával. A kérdés már nem az, hogy lesz-e változás, hanem az, ki hogyan kezeli – és meddig bírják az állampolgárok a munkát.
Friedrich Merz kancellár többet dolgoztatná a németeket
Nem lusták a németek, a statisztika torzít. A német foglalkoztatás a legmagasabbak között van a fejlett országok között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.