BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Brüsszeli zsákutca: Nagy Márton szerint Európa versenyképessége forog kockán – Magyarország alternatív utat kínál

A CPAC Hungaryn a nemzetgazdasági miniszter élesen kritizálta az EU-t, és öt súlyos hibára hívta fel a figyelmet. Nagy Márton szerint Magyarország egy fenntarthatóbb és versenyképesebb alternatívát képvisel.

Az Európai Unió gazdaságpolitikája súlyos hibák mentén halad, amelyek aláássák a kontinens jövőjét – figyelmeztetett Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a CPAC Hungary konferencián. Szerinte csak egy politikai fordulat hozhat megújulást, miközben Magyarország már most egy működőképes modellt kínál – írta a Mandiner.

NAGY Márton
A CPAC Hungary-n Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter élesen kritizálta az EU-t, és öt súlyos hibára hívta fel a figyelmet / Fotó: Hegedüs Róbert / MTI 

Az Európai Unió gazdasági stratégiája válságban van, és a jelenlegi brüsszeli irányítás képtelen megállítani a hanyatlást 

– jelentette ki Nagy Márton a CPAC Hungary rendezvényen tartott előadásában.

A miniszter öt kulcsfontosságú területen lát rendszerszintű hibákat, amelyek szerinte egyre mélyebb zsákutcába vezetik az unió gazdaságát, miközben a világ más részei – különösen az Egyesült Államok és Kína – lendületes fejlődést mutatnak:

1. Fiskális szigortól szenvedő gazdaság

Az EU a fiskális fegyelemre épít, miközben a globális versenytársak – például Kína vagy az USA – hatalmas állami beruházásokkal fejlesztik gazdaságaikat. A Draghi-jelentés is megállapította: az európai gazdaság forráshiányos, és ez gátolja a növekedést.

2. Túlburjánzó szabályozás, bénító bürokrácia

A miniszter szerint Brüsszel túlzottan ideológiavezérelt szabályozási rendszert működtet, amely a gazdasági racionalitás helyett politikai dogmákat követ. 2019 és 2024 között az EU 13 ezer új szabályt hozott – szemben az amerikai 5500-zal –, a bürokrácia költsége pedig az uniós GDP 1,3 százalékát viszi el.

3. Energiapolitikai zsákutca és szankciós önsorsrontás

Az uniós energiapolitika és a szankciók az egekbe emelték az energiaárakat, amelyek három-négyszer magasabbak, mint az USA-ban vagy Kínában. Ez komoly versenyhátrányt okoz az európai iparnak, különösen az energiaintenzív ágazatokban.

4. Autóipari válság és zöldátállási kudarc

A zöld célok nem párosultak hatékony iparpolitikával. Az EU autóipara – korábban a kontinens húzóágazata – szenved, miközben a kínai gyártók egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a piacból. Az újautó-eladások csökkentek, és a növekvő elektromosautó-piacon is főként kínai márkák dominálnak.

5. Lemaradás a technológiai versenyben

Az EU elhanyagolja a jövő kulcsfontosságú ágazatait, mint az MI, a csipgyártás vagy az űripar. 2023-ban az uniós szabadalmak aránya mindössze 10 százalék volt világszinten, és az európai high-tech iparágak gyakorlatilag eltűntek.

Nagy Márton: Ukrajna finanszírozásáról se feledkezzünk el

A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: az EU óriási összegeket fordít Ukrajna támogatására és a háború finanszírozására. Ukrajna lehetséges uniós csatlakozása pedig további hatalmas költségeket róna a tagállamokra – mindezt egy válság sújtotta gazdasági környezetben.

Nagy Márton szerint Brüsszel képtelen önmagát megreformálni, ezért csak egy politikai fordulat hozhat érdemi változást. Ezzel szemben Magyarország egy működő alternatívát képvisel: a munka-, család- és vállalkozásalapú gazdaságpolitikát, amely az adócsökkentésre, a bürokrácia leépítésére és a nemzeti érdekek védelmére épül.

A magyar modell célja a fenntartható fejlődés elérése anélkül, hogy a versenyképességet ideológiai dogmák oltárán áldoznák fel. A miniszter hangsúlyozta: Magyarország kész példát mutatni Európának abban, hogyan lehet egyszerre stabil, nemzeti elkötelezettségű és gazdaságilag sikeres politikát folytatni.

Nagy Márton elárulta, mik lehetnek a jövő magyar sikerágazatai

A nemzetgazdasági miniszter szerint kiforgatták szavait. Nagy Márton szerint helyes döntés volt az akkumulátoripar támogatása.

 

 

  •  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.