A belföldi szavazókörök helyi idő szerint 7 órakor nyitottak. Délelőtt 10 óráig a jogosultak 9,45 százaléka adta le voksát, 21 százalékkal többen, mint az első forduló első három órájában Romániában.
A részvétel a tavaly júniusi összevont önkormányzati és európai parlamenti választásokon 10 óráig feljegyzett részvételt is 6 százalékkal meghaladta. A magyar többségű székelyföldi megyékben most is elmarad a részvétel az országos átlagtól, de másfél-kétszerese a két héttel ezelőttinek, és magasabb, mint a tavaly júniusi. Hargita megyében 10 óráig a jogosultak 9 százaléka adta le voksát (a két héttel ezelőtti 5,8 százalékhoz képest), Kovászna megyében a jogosultak 8,8 százaléka voksolt a reggeli órákban (a május 4-i 5,4 százalékhoz képest).
Külföldön már péntek reggel megkezdődött a szavazás.
A jelöltek és a vezető politikusok már a reggeli órákban leadták voksukat, hogy polgártársaikat is részvételre buzdítsák. A szuverenista jelszavakkal kampányoló George Simion, a hagyományos pártok által szélsőségesnek tartott AUR elnöke a főváros egyik elővárosának számító Mogosaian adta le voksát, mentora, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztáson élen végzett, de a megismételt elnökválasztás jelöltjei közül kizárt,
gyanújával bűnvádi eljárás alá vont Calin Georgescu társaságában. Simion azt mondta, hogy a román népet ért igazságtalanságok és visszaélések ellen, illetve egy olyan jövőért szavazott, amelyben a románok jövőjét kizárólag a románok döntik el. A két politikus eredetileg a szavazóhelyiségben akart nyilatkozni a sajtónak, de a rendőrség kitessékelte őket.
Nem szép, ahogy viselkednek velünk, de nem probléma
– mondta Simion a rendőrnek. A európai elkötelezettségét hangoztató Nicusor Dan, Bukarest független főpolgármestere szülővárosában, az erdélyi Fogarason adta le voksát. Azt mondta: azokra a hallgatag, becsületesen dolgozó román állampolgárokra gondolva szavazott, akik úgy érzik, nincs aki képviselje őket.
Mint mondta, az első fordulóban eldőlt, hogy a románok változást akarnak, ő pedig olyan változásra voksolt, amely nem elszigeteli, hanem az európai partnerekkel való együttműködés felé viszi az országot, nem kalandba és nem megosztja, hanem párbeszédre készteti a társadalmat. Az elnökválasztáson a román állampolgárok nemcsak a lakcímük szerinti választókörbe mehetnek voksolni, hanem – ha más településen vagy akár külföldön tartózkodnak – bármelyik szavazókörben feliratkozhatnak a pótlistára. A szavazás – Romániában és a külképviseleteken is – időzónától függetlenül romániai idő szerint 21 (magyar idő szerint 20) órakor ér véget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.