BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezt nem akarja látni Brüsszel: miközben a Fitch szerint a csőd szélén áll, Ukrajnában brutálisan nő egyesek magánvagyona

A gazdaság a csőddel küzd, a magánszámlák viszont egyre csak duzzadnak Ukrajnában. Kérdés, hogy az unió meddig szórja a közösség adófizetői pénzét számolatlanul a világ egyik legkorruptabb országára.

Miközben Ukrajna gazdasága padlót fogott, lényegében csődben van, a lakosság és a cégek bankbetétekben tartott pénzmennyisége jelentősen nőtt. Mindebből pedig igencsak egyértelmű, hogy mire megy el az unió által is számolatlanul az országra szórt pénzforrások jelentős része: nem a gazdaságban hasznosul, hanem kézen-közön eltűnik, magánvagyonná válik. 

A Magyar Nemzet cikkében arra is rámutat, hogy Ukrajna menthetetlenül külső finanszírozásra szorul, miközben gyorsított uniós felvételéből nem akar engedni az Európai Bizottság. A háborúban lévő ország költségvetési hiánya nő, ahogy az államadóssága is. Ennek az árát a csatlakozással a közösség állampolgárai kell hogy megfizessék, miközben az országban a korrupció olyan mértékű, hogy az lényegében felszámolhatatlan.

ukrajna, korrupció, uniós források
Ukrajna az uniós források feneketlen zsákja lett / Fotó: Amani A

Az orosz invázió óta az EU jelentős mértékű gazdasági, humanitárius és katonai támogatást nyújtott Ukrajnának, de az ország feneketlen zsáknak bizonyult, s nem csak a háború miatt, amely nyilván költséges, hanem a korrupció okán is. Ez azonban az Európai Uniót láthatóan nem zavarja. A háború kezdete óta az ukránok több mint 140 milliárd eurót kaptak Brüsszeltől különböző formákban és jogcímeken. Ukrajna támogatása az idén se áll le, több mint 30 milliárd eurót költ rá az EU. Az unió tehát már most is jelentős mértékben hozzájárul Ukrajna működőképességének fenntartásához, de új eszközt is létrehozott, hogy célzott támogatásban részesítse az országot. Az úgynevezett Ukrajna-eszköz stabil és kiszámítható pénzügyi támogatást hivatott nyújtani Ukrajnának a 2024–2027-es időszakban, a támogatás értéke az 50 milliárd eurót, vagyis a 20 ezermilliárd forintot is elérheti.

Mindezt az óriási forrást egy olyan, még csak tagságra vágyó ország támogatására fordítja az unió, amelyben soha nem sikerült minimálisan sem úrrá lenni a korrupción. A tényadatok legalábbis ezt mutatják. Az egyik legnagyobb hitelminősítő intézet, a Fitch Rattings is erre a tényre mutatott rá akkor, amikor a napokban közzétette országjelentését, fenntartva álláspontját, miszerint Ukrajna lényegében csődben van. 

A hitelminősítő előrejelzése szerint az ukrán költségvetési hiány 2025-ben a GDP 19,3 százalékára emelkedik úgy, hogy megkapják az IMF és a z EU felfoghatatlan mértékű pénzügyi támogatását.

Ráadásul a háború esetleges befejezése után továbbra is magasak lesznek az ország kiadásai, mivel Ukrajna valószínűleg megtartja nagy létszámú haderejét. Tehát nincs remény, ha az unió továbbra sem áll le az ukránok támogatásával, az uniós polgárok súlyos összegeket fizethetnek érte. Közben a közösség legnagyobb gazdaságai egyre inkább nyögik ennek a döntésnek a súlyát, és emiatt egyre inkább csökken az elkölthető pénz mennyisége is, hiszen a gazdaság visszaesésével a bevételek is csökkennek, vagyis a visszaosztható pénz mennyisége is. Ezzel pedig egyre inkább az uniós tagországok kárára lehet csak folytatni e téves politikát.

A Fitch Rattings is rámutat arra, hogy a

 felmérések szerint Ukrajna újjáépítési igényei a következő évtizedben 524 milliárd dollárra rúgnak, ami körülbelül 2,8-szerese Ukrajna 2024-es nominális GDP-jének.

Vagyis az egyértelműen látható, hogy az unió egy feneketlen lyukba önti pénzét, ráadásul elhibázott háborúpárti stratégiája miatt még abban sem reménykedhet, hogy piacot foglalhat a megtépázott ukrán gazdaságban, hiszen azokat a békekezdeményezőként feltűnő Amerika láthatóan le fogja tarolni, lásd a könnyű földfémekkel kapcsolatos megállapodást.

Vagyis ha az unió marad a jelenlegi stratégiájánál, mindenféle haszon reményében szórja továbbra is Ukrajnára a közösség polgárainak adójából származó eurókat, közben az ukrán gazdaság ebből semmit nem profitál, mivel a pénz jelentős része a korrupciós hálózatok bugyraiban tűnik el.

Erre lehet következtetni abból is, hogy az ország nehézségei ellenére az ukrán betétbiztosítási alap szerint

a lakossági és egyéni vállalkozói számlák betétállománya 1,43 ezermilliárd hrivnyát tett ki május elsején, ami 587,4 milliárd hrivnyás növekedés 2022 májusa óta.

Ebből 918,3 milliárd hrivnyában van nyilvántartva, 510 milliárd pedig devizaszámlákon található. Mind a két érték tovább nőtt április óta. A betétek több mint a fele azokon a számlákon található, melyek meghaladják a 600 ezer hrivnyát (5,1 millió) forint. Ez azonban mindössze a számlák 0,56 százaléka. Vagyis kevesekhez sok jut, de nem tisztázott, hogy miből.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.