Milorad Dodik, a Boszniai Szerb Köztársaság elnöke, aki régóta vitában áll a központi boszniai intézményekkel, szerdán egy parlamenti ülésen jelentette ki, hogy amennyiben az Egyesült Államok garantálja a köztársaság szuverenitását, az amerikai cégek számára hozzáférhetővé tennék ásványkincseiket – írja a bne IntelliNews.
Készek vagyunk támogatni Amerika erőfeszítéseit, melyeket a kritikus fontosságú ásványi anyagok diverzifikálására és az ellátási láncok biztosítására fejt ki. Készek vagyunk értéket kínálni. Készek vagyunk átláthatóságot kínálni. Készek vagyunk a szuverenitáson alapuló együttműködést felajánlani – nem korrupciót, nem háborút, nem manipulációt
– mondta a szerb vezető az ellenzéki pártok által bojkottált parlamenti beszédében.
Dodik megszólalásában arra is kitért, hogy a Boszniában jelenleg is tartó politikai válság a nyugati hatalmak széles körű összeesküvésének következménye, amelynek célja éppen a terület ásványkincseinek megszerzése.
Hozzátette, hogy a nemzetközi közösség boszniai főképviselője, Christian Schmidt – aki az ország 1992–1995-ös háborúját lezáró daytoni békemegállapodást felügyeli – az ásványkincsszerző politikák végrehajtója.
Az Egyesült Államokkal megkötendő együttműködési megállapodás azonban szerinte eloszlatná a Szerb Köztársaság aggodalmait.
Adjatok nekünk szabadságot, erősítsétek meg a már meglévő szuverenitásunkat, garantáljátok a daytoni megállapodást, a politikai autonómiánkat és függetlenségünket – és mi partnerek leszünk
– emelte ki.
Donald Trump amerikai elnök hatalomra kerülése előtt az Egyesült Államok szankciókkal sújtotta Dodikot a daytoni megállapodás megsértése miatt. Trump pedig még nem reagált Dodik legújabb javaslatára.
Az ásványkincsalkura vonatkozó javaslat a legújabb fordulat Dodik és a boszniai nemzeti hatóságok közötti patthelyzetben, amely a háború vége óta az egyik legnagyobb politikai válságba sodorta az országot.
Dodik, aki régóta a Szerb Köztársaság Boszniától való elszakadásának szószólója, letartóztatási parancs hatálya alatt áll, mert azzal vádolják, hogy Schmidt és egy bíróság döntéseivel szembeszegülve megszegte az alkotmányos rendet.
Emellett megtiltotta a bosnyák állami igazságszolgáltatás és a rendőrség működését az autonóm szerb régióban.
Dodik az ellene és két másik boszniai szerb politikus ellen kiadott elfogatóparancs dacára szabadon mozoghat az autonóm területen belül, ahol mindenhová elkísérik a régió rendőrségének felfegyverzett tagjai. Sőt nemrégiben még Oroszországba is elutazott, hogy részt vegyen a május 9-i győzelmi napi ünnepségen.
Május elején viszont Lengyelország bejelentette, hogy megtiltja Dodiknak a területére való belépést, követve Ausztria és Németország példáját.
A bosnyák fővárosban, Szarajevóban tett látogatásán Kaja Kallas, az EU vezető diplomatája is arra figyelmeztetett, hogy „az ország feldarabolására tett kísérletek elfogadhatatlanok”, és azzal vádolta a Szerb Köztársaságot, hogy aláássa Bosznia alkotmányos rendjét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.