Egy afrikai uniós támogatással működő szakértői testület élesen bírálta a Fitch Ratings döntését, amely leminősítette az Afrikai Export-Import Bank (Afreximbank) adósbesorolását. A szakértők szerint a minősítő félreérti az afrikai pénzügyi intézmények működését, és indokolatlanul kezeli kockázatosként a bank szuverén hiteleit — írta a Bloomberg.
A Fitch Ratings a héten a befektetésre még éppen ajánlott kategória alsó fokára, BBB- szintre csökkentette az Afreximbank besorolását. A lépést azzal indokolta, hogy a bank által Ghánának, Dél-Szudánnak és Malawinak nyújtott hiteleket lehetségesen bevonják ezeknek az országoknak az államadósság-átstrukturálásaiba. Ez a döntés szűkítheti azoknak a befektetőknek a körét, akik az Afreximbank kötvényeibe fektethetnek.
A leminősítést azonban éles kritikával fogadta az African Peer Review Mechanism (APRM) nevű, Afrikai Unió által támogatott testület. Szerintük a Fitch hibásan minősítette nemteljesítőnek az Afreximbank szuverén kitettségeit, noha azokat nem piaci alapú kereskedelmi hitelekként, hanem szerződéses és részvénytulajdonosi kötelezettségekkel biztosított fejlesztési hitelekként kellene kezelni.
A Fitch egyoldalú értelmezése — miszerint ezek a hitelek összevethetők a kereskedelmi piaci hitelekkel — figyelmen kívül hagyja az alapító szerződések által biztosított jogi védelmet, valamint a tagállamok részvénytulajdonosi kötelezettségeit
– áll az APRM közleményében. A testület szerint a Fitch értelmezése félreérti az afrikai fejlesztési bankok kormányzati struktúráját és a kontinensen belüli fejlesztési finanszírozás természetét.
A Fitch ezzel szemben azt állítja, hogy minden nemzetek feletti intézmény értékelése globálisan egységes és nyilvános módszertan szerint történik, független és átlátható elemzés alapján.
Az Afreximbank jelenleg több afrikai ország adósságrendezési eljárásában is érintett. Ghána és Zambia egyaránt kijelentették, hogy nem ismerik el a bank elsőbbségi hitelezői státuszát, és be akarják vonni az Afreximbank felé fennálló tartozásaikat az adósság-átstrukturálási folyamatba.
Ghána esetében ez több mint 768 millió dollárt jelent, míg Zambia 45 millió dollárral tartozik. A bank májusban pert nyert Dél-Szudánnal szemben, ahol a bíróság elismerte a 657 millió dolláros hátralékot.
A vita nem új keletű: az APRM már korábban is bírálta a nemzetközi hitelminősítő intézetek afrikai országokra vonatkozó döntéseit.
2022-ben például a Moody’s Ghána-értékelésének leminősítését vonta kétségbe, míg 2020-ban „agresszívnek” nevezte a kontinens több országára kiterjedő besoroláscsökkentéseket, amelyek akadályozták azok hozzáférését a globális tőkepiacokhoz.
Afrikai bankárok és politikai vezetők szerint a hitelminősítők gyakran eltúlozzák az afrikai országok kockázati szintjét, így azok indokolatlanul magas finanszírozási költségekkel szembesülnek.
Továbbra is csődben Ukrajna a Fitch szerint
A hitelminősítő szerint hosszabb távon sem rózsás Ukrajna helyzete. Az országban tomboló korrupcióra is kitért a Fitch friss jelentése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.