Újabb kiábrándító adatok érkeztek a német gazdaság helyzetéről, az export és az ipari termelés is a vártnál nagyobb mértékben csökkent áprilisban, mivel az Egyesült Államokból érkező kereslet visszaesett az amerikai vámok miatt hónapok óta tartó erőteljes vásárlások után.
A kivitel 1,7 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest – derült ki a szövetségi statisztikai hivatal pénteken közzétett adataiból. A Reuters által megkérdezett elemzők jóval kisebb, 0,7 százalékos visszaesést vártak.
Az ipari termelés 1,4 százalékkal csökkent a márciusi 2,3 százalékos emelkedés után, itt is kisebb, 1 százalékos romlást vártak.
Különösen nagy, 17,7 százalékos a visszaesés a gyógyszeriparban,
míg az élelmiszeriparból 5,7 százalékos növekedésről számoltak be. Éves szinten a márciusi 0,7 százalék után áprilisban 1,8 százalékkal esett vissza az ipari termelés – tudósított a Trading Economics.
Jó hír viszont, hogy az ipari megrendelések váratlanul 0,6 százalékkal emelkedtek márciushoz képest.
A kiábrándító adatok ellenére az ING elemzői még nem adták fel a ciklikus fellendülés reményét. Bár az adatok azt sugallják, hogy az ipar strukturális gyengesége még nem ért véget, egyre több a pozitív jel, mivel az ipari megrendelések nőttek, és a készletszintek is csökkenni kezdtek.
A folyamatos kereskedelmi feszültségek azonban továbbra is terhelik a német és az európai ipart. A nemrégiben megemelt amerikai acélvámok, valamint a gyógyszerekre kivetni tervezettek miatt erős az eszkalálódás kockázata.
A helyzetet tovább rontja az erősebb euró is – írták jegyzetükben.
A német ipar számára vannak további potenciális akadályok is, amelyeknek semmi közük a vámokhoz; a németországi folyók vízszintje az év ezen időszakában szinte példátlanul alacsony. A hajók a szokásos rakományuknak csak mintegy 50 százalékát tudják szállítani.
Pozitívum viszont, hogy az új német kormány igyekszik gyorsan végrehajtani beruházási terveit. A hét elején
előterjesztették a vállalati beruházások gyorsabb adólevonására, valamint a társasági adó 2028-tól történő csökkentésére vonatkozó terveket.
A koalíciós megállapodásban is szereplő tervek mintegy 46 milliárd eurós adókedvezményt eredményezhetnek a következő négy év során.
A kormány várhatóan két héten belül ismerteti a 2025-re és 2026-ra vonatkozó költségvetési terveit, amelyeknek további részleteket kell tartalmazniuk arról, hogyan és mikor kívánják elkölteni az új infrastrukturális beruházási alap 500 milliárd eurós összegét.
A bank elemzői ígéretesnek tartják a Friedrich Merz kancellár vezette kormány eddigi intézkedéseit, amelyek pozitív lendületet adhatnak Európa legnagyobb gazdaságának. A kabinet számára jó hír az is, hogy az amerikai kormányzat igen kiszámíthatatlan politikája csökkentette annak kockázatát, hogy a német vállalatok ténylegesen áttelepítsék a termelésüket az Egyesült Államokba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.