BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vietnámtól kap megrendelést az európai repülőgépgyártó

Emmanuel Macron délkelet-ázsiai körútján Hanoiba érkezett, ahol máris üzletet ütött nyélbe. Vietnám legnagyobb légitársasága 20 Airbus repülőgépet rendel, és a felek más szerződéseket is kötöttek.

Vietnám legnagyobb légitársasága, a Vietjet 20 darab A330-900neo típusú Airbus repülőgépet rendel. Az üzletről szóló megállapodást ma írták alá Hanoiban, Emmanuel Macron francia elnök hivatalos vietnámi látogatásán. A cég tavaly már rendelt 20 Airbust, így az európai repülőgépgyártó összesen negyven gépet fog leszállítani a Vietjetnek.

Vietnámtól kap megrendelést az európai repülőgépgyártó, az Airbus
Macron tíz éve az első francia államfő, aki Vietnámba látogatott / Fotó: AFP

A látogatáson külön szerződést írtak alá az Airbus Defence vállalattal a műholdakkal kapcsolatos együttműködésről és az atomenergetikai kooperációról. A Reuters emlékeztet: Macron tíz éve óta az első francia államfő, aki a délkelet-ázsiai országba érkezett az ázsiai körútján.

A politikus a héten elutazik Szingapúrba és Indonéziába. A látogatáson Macron az Egyesült Államok és Kína megbízható alternatív partnereként népszerűsíti országát a régióban, miután az Egyesült Államok egyaránt vámokkal fenyegeti az Európai Uniót és az exportorientált délkelet-ázsiai országokat, köztük Vietnámot is.

Egyre többet kereskedik Vietnám és Franciaország

Franciaország mintegy 70 évig uralta Vietnámot, majd hosszan tartó harcok után 1954-ben kivonult az országból. A kezdetben hűvös kapcsolatok az elmúlt években jelentősen javultak. A kétoldalú kereskedelmi forgalom folyamatosan növekszik, tavaly 5,42 milliárd dollárt ért el, ami éves szinten 12 százalékos növekedés.

Idén az első négy hónapban a forgalom elérte az 1,79 milliárd dollárt. Vietnám kereskedelmi többletet mutat Franciaországgal szemben, lényegesen több árut exportál, mint amennyit importál. Párizs májusig 700 vietnámi projektbe ruházott be 3,95 milliárd dollár értékben, így a 16. legnagyobb külföldi befektetőnek számít. 

A francia befektetések az információs és kommunikációs technológiára, a feldolgozó- és feldolgozóiparra, valamint a közművekre, például az áram-, gáz- és vízellátásra összpontosítanak. Vietnám szintén befektetett Franciaországban, bár kisebb mértékben, 20 projekttel, összesen 39 millió dollár értékben.

Főhet a feje Macronnak: Afrika kiebrudalja a franciákat, de nekik mindenképpen urán kell – innen szerzik be

Párizs az elmúlt években számos afrikai országból szorult ki, így a nyersanyagokban gazdag Üzbegisztán és Mongólia felé nyitott, hogy pótolja az Afrikából kieső uránimportot. Franciaország számos szerződést írt alá az ázsiai partnerekkel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.