BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Gyorsjelentési nagyhét előtt az amerikai részvények, drágul a Ryanair, szakad a Stellantis

Gyorsjelentési nagyhét jön az Egyesült Államokban, az S&P 500 kapitalizációjának egyötödét kitevő cég jelent. A részvénypiac egyes elemzők szerint túlságosan nyugodt, bár némi kakaó lehet még a mostani raliban, a vámháború kiéleződése bármikor odavághat az árfolyamoknak.

Az amerikai részvénypiac határidős ügyletei emelkedtek a nyitást megelőzően – eseménydús hét következik, gyorsjelentés-dömpinggel, amelynek során például a Tesla és az Alphabet is közzéteszi eredményeit. A jen erősödött, miután Japán miniszterelnöke kijelentette, hogy a választási vereség ellenére is hatalmon marad.

részvénypiac
Részvénypiac – gyorsjelentés-dömping jön a héten / Fotó: AFP
  • Az S&P 500 határidős ügyletei 0,3 százalékkal emelkedtek, 
  • az európai Stoxx 600 index alig változott. 
  • A Stellantis 1,5 százalékkal esett, miután veszteségről számolt be az év első felében a szerkezetátalakítás költségei, a lassuló értékesítés és az amerikai vámok miatt. 
  • A Ryanair 6,4 százalékkal drágult, erős eredményekről számolt be.
  • A jen 0,6 százalékkal erősödött, a dollár gyengült.

Túlságosan nyugodt a részvénypiac

Az amerikai részvények történelmi csúcsok közelében mozognak, a befektetők ezen a héten vállalati gyorsjelentések egész garmadáját figyelik majd, a legnagyobb kérdés, hogy a gazdaság mennyire ellenálló a vámháborús fenyegetettség közepette. 

A héten az S&P 500 piaci kapitalizációjának mintegy egyötödét képviselő vállalatok közlik gyorsjelentéseiket.  

„A részvénypiacnak, különösen az Egyesült Államokban, még mindig van némi mozgástere felfelé” – mondta a Bloombergnek Max Kettner, a HSBC vezető stratégája. „Ne feledjük, hogy rendkívül alacsony elvárásokkal vágtunk neki ennek a gyorsjelentési időszaknak.”

  • A Tesla és az Alphabet szerdán teszik közzé eredményeiket. 
  • Kedden jelent a Lockheed Martin és a Coca-Cola.

A Morgan Stanley stratégiái azt javasolják a befektetőknek, hogy maradjanak optimisták az amerikai részvényekkel kapcsolatban, a Goldman Sachs Group elemzői szerint az eddigi gyorsjelentések ígéretesen indultak. Az európai eredmények vegyes képet mutatnak: a Bloomberg Intelligence adatai szerint 

az MSCI Europe vállalatai átlagosan 4,6 százalék profitcsökkenést jeleznek előre, ami kissé kedvezőbb az elemzői várakozásoknál.

Ennek ellenére egyre nő az aggodalom, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi partnerei vajon meg tudnak-e állapodni az augusztus 1-jei vámhatáridő előtt. Az Európai Unió és az Egyesült Államok tárgyalói egy újabb intenzív hét elé néznek, hogy áttörjék a jelenlegi patthelyzetet. 

A piac túlságosan nyugodtan viselkedik 

– kommentálta a helyzetet Nannette Hechler-Fayd’herbe, a Lombard Odier EMEA-régiós befektetési igazgatója.

Powell-forgatókönyvek

  • Az amerikai államkötvényhozamok már negyedik napja csökkennek, a 10 éves papír hozama négy bázisponttal esett vissza. 
  • A dollár erősségét mérő mutató 0,2 százalékkal mérséklődött. 

Jerome Powell, a Federal Reserve elnökének leváltása továbbra is valószínűtlen – írták a Barclays stratégái. Ráadásul még egy ilyen forgatókönyv esetén is nehéz elképzelni, hogy a Fed többi kormányzója a gazdasági háttér indokoltsága nélkül kamatcsökkentésre szavazna – tették hozzá.

Japán fejlemények

Japánban Isiba Sigeru miniszterelnök ígérete, hogy veresége ellenére is folytatja munkáját, reményt adott a fiskális kiadási tervek folytonosságára, és arra utal, hogy az ország továbbra is elkötelezett az amerikai kereskedelmi megállapodás elérése mellett. 

A jen két héten át gyengült, a kötvényhozamok pedig megugrottak a választások előtt, mivel attól tartottak, hogy a miniszterelnök gyenge szereplése újabb kiadásokat és adócsökkentéseket indíthat el.

Vállalati hírek:

  • A Block részvényei 9,5 százalékkal raliztak a nyitás előtti kereskedésben, miután Jack Dorsey fintech cége bekerül az S&P 500 indexbe. 
  • A Pinterest 4,7, az Etsy 3 százalékkal emelkedett, miután a Morgan Stanley javította a közösségi médiacégek besorolását a kedvező makrogazdasági trendekre hivatkozva. 
  • A Stellantis 2,3 milliárd eurós nettó veszteséget könyvelt el az első félévben a szerkezetátalakítási költségek, a gyengülő értékesítés és az amerikai vámok hatására. 
  • A Ryanair első negyedéves nettó nyeresége több mint megduplázódott. A diszkont légitársaság szerint a tavalyi jegyárcsökkenés nagy részét kompenzálni tudja, és „észszerű” profitnövekedésre számít a 2026-os pénzügyi évben.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.