BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Túléli Von der Leyen a mai bizalmatlansági szavazást – De mi lesz a többivel?

Az Európai Bizottság elnöke elleni csütörtöki bizalmi szavazás várhatóan sikertelen lesz, kétharmados támogatás kellene hozzá. Von der Leyen saját költségvetési terveinek ellentmondva vette meg a szocialisták voksait. Az elnök parlamenti nehézségeinek azonban nincs végük, sőt, a migrációs csomag napirendre kerülése borítékolhatóan megosztja támogatói táborát.

A csütörtöki bizalmatlansági szavazás Ursula von der Leyen ellen egyre erősödő politikai ellenállást tükröz az Európai Bizottság elnökével szemben, aki egyre inkább szembekerül azzal a két nagy párttal is, amelyek hatalomra segítették őt. A regnáló elnöknek súlyos árat kell fizetnie a szocialisták támogatásáért – alapvetően kell átalakíania a következő ciklusra vonatkozó költségvetési terveit.

Ursula von der Leyen
Egy bizalmatlansági szavazást túlélhet Von der Leyen – De mi lesz a többivel? / Fotó: Hans Lucas via AFP

Már az is komoly fordulópont a 66 éves vezető számára, hogy kénytelen az Európai Parlament elé állni, és megvédeni magát a világjárvány alatti vakcinabeszerzések kezelése miatt – egy botrány, amely „Pfizergate” néven vált ismertté –, hiszen eddig sikerült elkerülnie a napi politikai csatározásokat, és távol maradnia a középponttól.

Von der Leyen megvette a szocialistákat

Egy váratlan fordulattal az Európai Parlament Szocialisták és Demokraták frakciója visszavonta tartózkodási fenyegetését – erősítette meg a Politico című lapnak két csoporthoz tartozó tisztviselő. Támogatásuk elnyerése érdekében Ursula von der Leyen megígérte, hogy a 2028-tól kezdődő, jelenleg előkészítés alatt álló, hétéves uniós költségvetésben fenntartják a szociális kiadásokra szánt forrásokat.

Ha a szocialisták tartózkodtak volna, Von der Leyen szinte biztosan így is megnyerte volna a csütörtöki szavazást, de ez kétségeket ébreszthetett volna aziránt, hogy a bizottság mekkora támogatást élvez a parlamentben, illetve mennyire képes keresztülvinni a jogalkotási programját. 

A jövő héten esedékes, következő hétéves uniós költségvetés bemutatása előtt a szocialisták – akik a második legnagyobb frakciót alkotják az Európai Parlamentben – támogatásukat ahhoz kötötték, hogy megőrzik az Európai Szociális Alapot,

amelynek célja a szegénység elleni küzdelem és a sebezhető társadalmi csoportok támogatása.

A lemondás is a lehetőségek közé tartozik, bár nem valószínű

Amikor csütörtökön az EP képviselői Strasbourgban összegyűlnek, hogy szavazzanak a radikális jobboldali politikusok által beterjesztett indítványról, Von der Leyen elméletileg – de csak elméletileg – kénytelen lehet lemondani. Egy ilyen lépés az egész bizottság bukását is maga után vonná. 

  • Ebben az értelemben a tét emlékeztet Jacques Santer bizottságának 1999-es bizalmatlansági szavazására. Akkor az indítvány elbukott, de Santer és egész csapata kénytelen volt lemondani néhány héttel később, amikor az Európai Szocialisták Pártja hivatalosan megvonta a támogatását tőle. 
  • A 2025-ös helyzet halványan idézi az akkori eseményeket: egy balközép párt haragszik a bizottság elnökére, és egy botrány árnya vetül az ügyre.

Persze abból, hogy találunk hasonló helyzetet a múltban, egyáltalán nem következik az, hogy a történelem megismétli önmagát. Bármennyire is dühösek Von der Leyen jobbra tolódása miatt, a liberális Renew és a balközép Szocialisták és Demokraták frakcióvezetői egyaránt kijelentették, hogy nem támogatják a bizalmatlansági indítványt. 

Ami pedig Manfred Webert illeti, aki Von der Leyen legerősebb támaszát, a konzervatív Európai Néppártot vezeti, ő egyenesen parancsba adta képviselőinek, hogy legyenek jelen a szavazáson, és mutassanak „egységes” támogatást a bizottság elnöke felé. Mivel 

az indítvány elfogadásához kétharmados többség szükséges, lényegében garantált, hogy el fog bukni.

Damoklész kardja továbbra is ott lebeg Von der Leyen feje fölött

A mai bizalmatlansági szavazás után, még ha meg is nyeri, Von der Leyen egyáltalán nem érezheti magát biztonságban. 

A képviselők mintha hirtelen rájöttek volna, hogy milyen egyszerű bizalmatlansági indítványt benyújtani – mindössze 72 szavazat szükséges hozzá. 

A mostani indítványt a radikális jobboldal terjesztette be, így a baloldali és a centrista pártok könnyen érvelhettek azzal, hogy nem támogatják a szélsőjobbot. 

  • A helyzet azonban sokkal bonyolultabb lenne, ha egy másik elégedetlen frakció – például az S&D vagy a Zöldek – saját indítvánnyal állna elő, akár a zöldcélok leépítése, akár egy később kirobbanó botrány miatt. A kétharmados többség elérése ugyan továbbra is nehéz lenne, de az általa okozott politikai károk súlyosan érintenék a bizottság elnökét. 
  • A másik komoly fenyegetés Von der Leyen számára az lehet, ha elveszíti a liberálisok és az S&D frakció teljes vagy részleges támogatását. Ez önmagában nem kényszerítené lemondásra, de jócskán megnehezítené törvényhozási programjának végrehajtását – ráadásul éppen akkor, amikor Mario Draghi, az Európai Központi Bank volt elnöke arra figyelmeztetett, hogy Európa „lassú agóniával” nézhet szembe.

A következő szakítópróba a migrációs csomag lesz

Például a migráció területén Von der Leyen bizottsága újabb nagy összecsapás felé tart a parlamenttel. A balközép frakció jelezte, hogy nem kívánja támogatni az új irányelvet, amely megkönnyítené a migránsok kitoloncolását. Mette Frederiksen, Dánia szociáldemokrata miniszterelnöke is elismerte, hogy az úgynevezett „visszaküldési irányelvet” „nagyon-nagyon nehéz” lesz elfogadtatni. Von der Leyen azonban nem tehet mást, mint hogy továbbviszi ezt a javaslatot – hiszen a tagállamok vezetői nagyon erős nyomás alatt tartják. Röviden: 

a csütörtöki politikai összecsapás nem Von der Leyen európai parlamenti nehézségeinek végét jelenti, hanem a kezdetét. 

Itt az idő, hogy menjen 

– írta Orbán Viktor szerdán egy bejegyzésben, amelyhez egy kép is társult: Ursula von der Leyen egy piros keretből lép ki, szimbolikusan utalva politikai távozására.

 

A poszt akkor jelent meg, amikor az Európai Parlament csütörtökön arról szavaz, maradjon-e Von der Leyen az Európai Bizottság élén – ez is tükrözi a vele szembeni növekvő feszültséget. Szerdán egy másik bejegyzésben Orbán sorsfordító pillanatként keretezte a szavazást Európa számára. „Holnap balhés nap lesz az Európai Parlamentben” – írta. 

Arról szavaznak a képviselők, folytassa-e Ursula von der Leyen a brüsszeli bürokrácia élén. A szavazást az Elnök asszony körül sűrűsödő korrupciós ügyek miatt tűzték ki, de mindannyian tudjuk, hogy a korrupció csak a jéghegy csúcsa. Itt többről van szó. Alkalmasságról, eredményekről, Európa jövőjéről.

írta a miniszterelnök. 

Az Európai Bizottság a napokban országonkénti gazdasági ajánlásokat adott ki, amelyekben felszólította Magyarországot: vezessen be „tartós” költségvetési intézkedéseket a hiány csökkentése érdekében. A magyar kormány visszautasította a kritikát, megvédve gazdasági stratégiáját. 

Brüsszellel ellentétben a kormánynak a családok, a nyugdíjasok és a magyar vállalkozások az elsők, nem a multinacionális cégek 

– állt a Gazdaságfejlesztési Minisztérium szerdai közleményében.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.