Financial Times: Odaadják az EU-pénzt, Magyarország Brüsszel torkán akadt
Eurómilliárdokat folyósíthat Magyarországnak még az áprilisi országgyűlési választások előtt az Európai Unió – így értesült a befolyásos brit Financial Times. Az EU-pénzek érkezésének érdekes indoklásáról értesült a világlap.

A közlés nem hivatalos, a lap név nélkül nyilatkozó forrásokat idéz. Az indoklás érdekes. A pénzt nem azért kapnánk, mint a többi EU-tag, mert jár, hanem „mert az uniós tisztviselők nem akarnak úgy tűnni, mintha beavatkoznának a választásba, és nem kívánnak további muníciót adni Orbán Viktor magyar kormányfő Brüsszel-ellenes kampányához”.
A jelentésben a legcsekélyebb megütközést sem kelti, hogy a pénzkiutaláshoz politikai érvelés kötődik, és nem arról szól, hogy mire szolgál az utalandó EU-pénz.
Az utóbbiról annyit közölnek, hogy a SAFE nevű közös uniós fegyverkezési programra szánt 150 milliárd euróból 16 milliárd jár Magyarország része. Ha Magyarország finanszírozási tervét elfogadják, a 2,6 milliárdos első részletet kaphatná meg Budapest – írják a jól értesült forrásokra hivatkozva.
EU-pénzek: szinte mindenki megkapta a SAFE-ből, mi miért ne kapnánk meg?
A brit lap nem írja, mi utánanéztünk: Brüsszel két fordulóban kifogás nélkül máris elfogadta szinte az összes beérkezett SAFE-finanszírozási tervet. A magyar választásig még majdnem két hónap van vissza, és már csak a cseh, a francia és a magyar tervről kell dönteni.
Ebben a felállásban érthetetlen, miért merül fel egyáltalán, hogy a magyar igényt visszautasítanák – magával a tervvel kapcsolatban azonban a lap nem áll elő olyan információval, mintha baj lenne vele. Megfordítva merül fel a kérdés: nem úgy, hogy miért ne kapnák meg a magyarok, ami nekik jár, hanem úgy, hogy miért kapnák meg.

A magyarázat erre az, hogy a kérdést nem a pénzek rendeltetése szempontjából, hanem eleve politikai dimenzióban nézik meg, hiszen információik erről szólnak. Márpedig az, hogy ilyen megfontolásokból a gyakran renitens Magyarországtól gyakran pénzeket tartanak vissza, nem meglepetés – inkább az, ha pénzt kap.
A politikai megfontolás jelen esetben nem az, hogy valamilyen politikai lépéshez kell megszerezni a magyarok hozzájárulását, hanem az, hogy nem akarják tönkretenni az ellenzéki Magyar Péter választási esélyeit.
Aki vasárnap beszédében – idézi a lap – azt ígérte, hogy megerősíti Magyarország helyét az EU-ban, bármit is jelentsen ez.
Egyelőre nincs több jogállami kritika, ártana a választási kedvencnek
Az idézett források szerint a bizottság már eddig is óvatosabban fogalmazott Magyarországgal és a jogállamisági aggályokkal kapcsolatban, mint korábban.
Hónapokkal egy ilyen történelmi, sorsdöntő választás előtt arra jutottak, hogy a legjobb, ha nem csinálnak semmit... A bizottság fedezi magát, ami normális
– idéznek egy magyar tisztviselőt.
A FT háttere: a magyar miniszterelnök és pártja többször állította, hogy az EU beavatkozik a belpolitikába, a kampányban Magyart „brüsszeli bábnak” állítják be, aki „nem tud nemet mondani” Brüsszelnek. Megemlítik azt is: Orbán régóta az EU egyik legnagyobb problémája: megtartotta a jó kapcsolatokat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ellenzi az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, és Ukrajna EU-csatlakozását is.
Egyetértőleg nyilatkozott egy uniós diplomata is:
Bölcs dolog, hogy a bizottság nem tesz nagy bejelentéseket a magyarokkal kapcsolatban, nehogy azzal vádolják, hogy beavatkozik a választásokba.
A magyarországi választás és az EU: megbonyolította a helyzetet az EU bírósága
Fontos háttérként megemlítik, amiről mi is beszámoltunk: a bizottság helyzetét tovább bonyolította az Európai Unió Bírósága. A múlt héten olyan jogi véleményt adott ki, amely megkérdőjelezte a 2023-as döntést:l 10 milliárd eurót szabadítottak fel Budapest számára, hogy feloldják Orbán vétóját az Ukrajnának nyújtott támogatás ügyében.
„Brüsszel az Európai Bíróságon keresztül fenyegeti Magyarországot, mert nem fizetünk Ukrajnának” – reagált Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter.
A Tisza Párt szövetségesei egyre keményebb eszközökhöz nyúlnak, hogy ráerőltessék akaratukat Magyarországra, és brüsszeli bábkormányt juttassanak hatalomra.
Az FT idéz egy ellenzőt is, aki nem tér ki szakmai indokokra a pénz visszatartása mellett, ellenben biztosan tudja, hogy nem szabad odaadni a magyaroknak:
Odaadni neki (Orbánnak) ezt a pénzt, abszolút abszurd lenne
– mondja Michal Wawrykiewicz, aki európai parlamenti képviselő az Európai Néppártban, amelyben Magyar Péter Tisza Pártja is szolgál.


