BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A CEOG háttere sem tiszta

A moszkvai MDM Bank elismerte, hogy a Gazprom kérésére vásárolták BorsodChem-részvényeiket, azonban a két cég között nincs semmiféle írásos megállapodás. Az osztrák CE Oil & Gas (CEOG) ismét tagadta állítólagos Gazprom-kötődését. A BorsodChem a felügyeletnek írt nyílt levélben cáfolta a CEOG tulajdonosi hátteréről szóló előző napi bejelentést. A két cég vezetői ma Bécsben találkoznak.

Az orosz MDM Bank nyilvánosan elismerte, hogy a Gazprom kérésére vásárolta meg a BorsodChem (BC) 8,15 százalékát, és hasonlóan nyilatkozott két osztrák cég is -- írta tegnapi számában a Vedomosztyi orosz gazdasági napilap.
Az újság az MDM Bank két vezetőjét, Alekszandr Antonovics alelnököt és Vlagyimir Lelekovot, az igazgatótanács elnökhelyettesét idézte, akik szerint a "Gazprom javasolta a banknak a magyar vegyipari cégek részvényeinek megvásárlását, hogy támogatói legyenek a részvényesek között". Lelekov elismerte, hogy "e támogatásra a Gazpromnak azért volt szüksége, hogy szembe tudjon szállni a BC barátságtalan vezetésével".
Az MDM vezetői szerint a részvényvásárlásokkal nem sértették meg a magyar törvényeket, amelyek előírják, hogy aki megszerzi a részvények legalább 33 százalékát egy társaságból, annak nyilvános vételi ajánlatot kell tennie. Lelekov leszögezte, hogy "a befektetők között nincs semmiféle társulás és semmiféle írásos megállapodás, az egyetlen, ami összeköti őket, hogy egyetértenek a Gazprom fejlesztési tervével a BC számára". Az MDM szerint magyarországi befektetései nem hosszú távra szólnak, megfelelő döntések esetén már a közgyűlés után távoztak volna.
A két osztrák cég -- a Vienna Capital Partners (VCP) és annak leányvállalata, a CE Oil & Gas (CEOG) -- a részvények több mint 17 százalékát vásárolta fel. Heinrich Pecina, a VCP igazgatója kategorikusan cáfolta a Vedomosztyi értesülését, és megismételte, hogy a VCP-nek és az érdekeltségébe tartozó CEOG-nak semmilyen kapcsolata nincs a Gazprommal, vagy bármilyen más orosz vállalattal.
Közben a BC reagált a CEOG felügyeletnek küldött hétfői levelére. A Kovács F. László elnök-vezérigazgató által szignált nyílt levélben a cég kifejti, hogy a CEOG nem önként fedte fel kilétét, az osztrák cégbejegyzés szerint pedig nem a VCP az anyavállalata, hanem egy ciprusi fedővállalkozás, amely mögött két, a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cég áll.
A BC továbbra is szeretné tudni, hogy ki finanszírozza a CEOG-ot, mivel BC- és TVK-vásárlásai mintegy 60 millió dollárba kerültek. A vegyipari cég beleegyezett, hogy vezetői a mai napon találkozzanak Bécsben a CEOG és a VCP képviselőivel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.