BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átvették a BorsodChemet

Átvették az irányítást a BorsodChem (BC) felett a cég osztrák és orosz részvényesei. A korábbi igazgatósági tagok közül csak ketten őrizhették meg a helyüket. Mivel nem született döntés a BorsodChemnél lévő 15 százalékos TVK-pakett eladásáról, így a Szibur, az osztrák cégek és a CIB Bank már a Tiszai Vegyi Kombinát becslések szerint közel 50 százalékát is kontrollálhatja.

A BorsodChem tegnapi rendkívüli közgyűlésén leváltották az igazgatósági és a felügyelőbizottsági tagok zömét, s helyükre a CIB Bank, a Szibur, a Vienna Capital Partners (VCP), valamint a moszkvai MDM Bank jelöltjei kerültek. Az igazgatóság tagja maradt Kovács F. László vezérigazgató, az elnöki posztot viszont Georg Stahl, a VCP tulajdonában lévő CE Oil & Gas vezérigazgatója kapta.
A 78 százalékos részvétel mellett tartott közgyűlés elején az EBRD képviselője ugyan felvetette, hogy nem lenne célszerű lényegi kérdésekben döntést hozni, amíg le nem zárul a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) vizsgálata, valamint a CIB Bank ellen kilátásba helyezett per, a részvényesek többsége azonban mégis személycserékről döntött. Mint ismert, a PSZÁF korábban jelezte, hogy amennyiben a bíróság a felügyelet álláspontját fogadja majd el, akkor az időközben hozott döntések érvénytelenné válnak.
A CIB három, a CE Oil & Gas és az MDM Bank pedig 1-1 igazgatósági tag visszahívására tett javaslatot. Az egyes igazgatókat 64 százalékos szavazataránnyal hívták vissza, csak Kovács F. László és Bordás Zoltán, a BorsodChem elnöki tanácsadója maradt posztján. Egy előzőleg elfogadott határozat lehetővé tette, hogy az igazgatóság akár 9 főből is állhat az eddigi héttel szemben. Azonnali hatállyal azonban csak a visszahívott 5 tag helyébe lépők váltak igazgatósági taggá.
A közgyűlés megszavazta a CIB három jelöltjét, Bakos Blumenthal Pétert, a bank ügyvezető igazgatóját, Mihail Szoboljevet, a Szibur nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnökét és Szergej Zenkint, a Szibur vállalatfinanszírozási alelnökét. A határozathozatal előtt Zdeborsky György, a CIB Bank elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a korábbi tulajdonosokat képviselő igazgatókat hívták vissza, mivel azokat nem az új, meghatározó részvényesek delegálták. A CE Oil & Gas részéről Georg Stahlt, az MDM Bank jelöltjei közül pedig Borisz Tyitovot delegálták.
Megtörtént három felügyelőbizottsági tag, köztük Bíró György elnök visszahívása is. Helyettük a CIB jelöltjeként Varga Zoltánt, Heinrich Pecinát, a VCP vezető partnerét és Jurij Golubjevet, az MDM jelöltjét választották be a testületbe.
A közgyűlésen nem született döntés a BorsodChem tulajdonában lévő 15 százalékos TVK-pakett eladásáról, ugyanis ezt a javaslatot az igazgatóság levette a napirendről. Mivel a Gazprom-érdekeltségbe tartozó cégek, valamint az osztrákok egyes becslések szerint a TVK mintegy 25 százalékát tartották kezükben, így a BC átvételével mintegy 40 százalék fölött szereztek kontrollt. Emellett a CIB is rendelkezik egy közel 7 százalékos pakettel, bár erre elvileg a Molnak van vételi opciója. A Mol a TVK részvényeinek 32,9 százalékát birtokolja, valamint opciója van egy 7,9 százalékos pakettre, mely egyelőre az MKB kezében van.
A közgyűlés elutasította az igazgatóság azon indítványát, mely szerint az 12 hónapon belül a saját tőke 10 százalékáig terjedő saját részvénymennyiséget vásárolhasson. Ez a döntés azért lehetett volna jelentős, mert egy ilyen jogosítvánnyal az igazgatóság egy esetleges vételi ajánlat előtt nagymértékben megemelhette volna az árfolyamot.
Érdekes szavazati arányok mutatkoztak a már tavaly ősszel eladott 14,9 százalékos TVK-pakettről szóló napirendi pontokban. Nagyarányú, 60 százalékot meghaladó tartózkodó szavazatok miatt a közgyűlés nem erősítette meg a TVK-részvények eladásával kapcsolatos igazgatósági és felügyelőbizottsági határozatokat, és nem zárta ki azt a lehetőséget sem, hogy a TVK-részvények átruházását támogató vezető tisztségviselőkkel szemben bármely alapon eljárást kezdeményezzenek.
Sor került a Milford korábbi határozati javaslatainak szavazására is, amely a TVK-eladást tételesen alapszabály-ellenesnek tartotta, illetve kifejezetten kezdeményezte a vezető tisztségviselők felelősségre vonását. A közgyűlés addigi menetéből következően szinte logikus módon ezek a javaslatok is 60 százalék feletti tartózkodás miatt nem kerültek elfogadásra. Lapunk kérdésére később Heinrich Pecina úgy vélekedett, hogy a TVK-eladással kapcsolatban már nem kerül sor újabb, a felelősségre vonást indítványozó döntésekre.
Kovács F. László hangsúlyozta, hogy bár az igazgatóságnak lett volna lehetősége saját hatáskörben az alaptőke 25 százalékos felemelésére, de azt azért nem tettek meg, mert annak "nem volt üzleti oka".
Nem változtak a BC részvénykönyv-vezetésére és felvásárlási korlátozásaira vonatkozó alapszabályi rendelkezések. Bár a CE Oil & Gas előterjesztései 60-65 százalékos elfogadásra találtak, de a módosításokhoz minősített, azaz 75 százalékot meghaladó támogató szavazat kellett volna. Az igazgatóság azonban hangsúlyozta, hogy szükség van az alapszabály reformjára, így elképzelhető, hogy az az áprilisi rendes közgyűlésen ismét napirendre kerül.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.