BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismeretlen részletek

A szaktárca már vizsgálja az FHB egy részének értékesítési lehetőségeit. A bank eladására kiírt pályázatra 1999-ben mindössze egyetlen jelentkező akadt. Kérdés, hogy a megváltozott piaci helyzetben mennyire vonzó az FHB.

A Pénzügyminisztérium megvizsgálja a Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) Rt.-ben meglévő 100 százalékos állami tulajdon egy részének értékesítési lehetőségeit -- mondta el Klemencsics Márta, a tárca pénz- és tőkepiaci főosztályának vezetője az MTI-nek. Klemencsics hangsúlyozta: nem az a kérdés, hogy monopolhelyzetének megszüntetése után versenyképes lesz-e az FHB, sokkal inkább az, hogy indokolt-e a bank 100 százalékos állami tulajdonhányadának fenntartása.
Elmondta, hogy a támogatott jelzálog-hitelezés beindításának kezdetén indokolt volt az FHB monopolhelyzetének biztosítása a jelzáloglevél-kibocsátás területén. Ebben az időszakban ugyanis a kormányzat kiemelt szerepet szánt az FHB-nak a lakástámogatások terén. A főosztályvezető szerint mivel a mostani kormányhatározat értelmében ezentúl más jelzálogbank is beszállhat ebbe a tevékenységbe, megszűnik az FHB monopolhelyzete is, így nincs indok a 100 százalékos állami tulajdon fenntartására.
Klemencsics Márta elmondta, hogy a főosztálynak egy hónap alatt kell kidolgoznia javaslatát az FHB jövőjéről.
A bank privatizációjára egyébként 1999-ben már tendert is kiírtak. Arra végül, bár előzetesen több komolyabb érdeklődő is akadt, csak egyetlen konzorcium adott be pályázatot. Elképzelhető, hogy a DG Bank--Takarékbank--DG Hyp--Schw"bisch Hall konzorcium ebben a formában, vagy esetleg más összetételben, most is ringbe száll majd az FHB-ért. Kérdés azonban, hogy a többszöri állami tőkeemelés és a (néhány szakértő szerint ugyan nem eléggé) felfuttatott üzletmenet többletértékét hajlandóak-e megfizetni a németek. Az akkori ajánlat (információink szerint összesen mintegy 2,8 milliárd forint) sem tanúskodott éppen nagyvonalúságról. Az állam persze akkor nem az ár, hanem a politikai döntés miatt lépett vissza az értékesítéstől.
Természetesen az sem mindegy, hogy az állam végül hány százalékos csomagot kínálna fel eladásra. A többségi tulajdonrésznek nyilvánvalóan nagyobb vonzereje lehet.
A konzorcium mellett a pályázat beadásának határideje előtt vevőként még szóba kerülő ING-csoport nevében Walfisch Péter sajtófőnök lapunk érdeklődésére most mindenesetre csak annyit közölt: a tények ismerete nélkül egyelőre nem tudja kommentálni az eseményeket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.