Két héten belül mintegy 25 milliárd forintos tőkeinjekciót nyújt az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. a Reorg Apport (RA) Rt.-nek -- értesült állami forrásokból a Világgazdaság. A részletekről tegnap egyeztetett a két fél. A jövő hét második felében dől el, hogy a támogatást tőkeemelés, alárendelt kölcsöntőke formájában kapják meg, az RA tőketartalékába jut a pénz, esetleg hitel formájában folyósítják.
A juttatás célja, hogy az RA január 25-ig úgy tudja kifizetni a Postabank felé mintegy 25 milliárdos kötvénytartozását -- azaz a mintegy 20 milliárdnyi maradék tőkét és az 5 milliárdnyi kamatot --, hogy a céget ezután ne kelljen felszámolni.
A Pb egykori 170 minősített követelését és 40 befektetését értékesíteni próbáló RA november végéig 23,462 milliárd forintot tudott törleszteni a bank felé -- tudtuk meg. Ez (kamatok nélkül számolva) mintegy 56,5 százalékos megtérülést jelez. Az összeg január végéig még kisebb mértékben nőhet (az RA szeptember közepén 25 milliárd forint fölötti összeggel számolt).
Mint ismert, a rossz Pb-portfólió értékesítése technikailag úgy zajlik le, hogy az RA 1998 végén két év és 26 napos lejáratú kötvényt bocsátott ki, amelyet kizárólag a Pb jegyzett le. Az állam nevében a pénzügyminiszter vállalt készfizető kezességet a kötvényre és kamataira.
Az állami segítségre azért van szüksége az RA-nak, mert a könyv szerinti értéken 41,5 milliárd forinton átvett Pb-portfóliónak egy részét csak ár alatt tudta értékesíteni (a követeléseknél 100, a befektetéseknél azonban csak 30-40 százalékos lehet a megtérülés). Más vagyonelemek egyáltalán nem keltek el.
A korábbi forgatókönyv szerint a kötvényfutamidő lejártával beváltották volna az állami kezességet. Ezután azonban -- mutattak rá szakértők -- a jogszabályok értelmében fel kellene számolni az RA-t, vagyis a Pb-portfólió megmaradt részét az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal szakembereinek kellene tovább kezelni. Az APEH azonban nem ismeri a vagyonelemeket, így a további megtérülés is rosszabb lehet, mint ha az RA intézné tovább az ügyeket.
Az RA anyacége, a Reorg tulajdonosának számító ÁPV Rt. számára az ez évi költségvetési törvény biztosít 25 milliárd forintot a kötvénykibocsátásból eredő fizetési kötelezettségek fedezetére. A jogszabály erre a "válsághelyzetek megszüntetésével összefüggő kiadásoknál" különített el pénzt a vagyonkezelőnek.
A mostani tőkejuttatás ellenére sincs még végleges döntés arról, hogy továbbra is az RA kezeli majd a Pb-portfóliót. Elméletileg az sem kizárt, hogy a feladatot a Magyar Fejlesztési Bank követeléskezelője vegye át.
Mint emlékezetes, az ÁPV Rt. az idén már egyszer 4,4 milliárd forintos tőkeemelést hajtott végre az RA-nál, miután annak veszteségei miatt a saját tőke törvénytelenül a jegyzett tőke alá esett. A cél akkor is a mostanival azonos volt: kifizetni a Pb-nek az addig felhalmozott kötvények kamatát, annak dacára, hogy a vagyont nem sikerült az eredetileg remélt árfolyamon értékesíteni.
Az RA az első ÁPV-támogatást a tavaly szeptember 7-i közgyűlésén vezette át, amikor 20 millióról 4,49 milliárdra emelte alaptőkéjét. Az újabb, november 17-i közgyűlésen azután -- realizálva a veszteséget -- ismét 20 milliósra csökkentették a jegyzett tőkét -- erősítették meg lapunknak.
Információnk szerint egyébként jelenleg az Állami Számvevőszék is vizsgálatot folytat a RA-nál. A Reorgnál megkereséseinkre nem kaptunk információt arról, sikerült-e túladni az ősszel még rendezetlen sorsú mintegy 40 követelésen és 23 befektetésen (utóbbiak közé tartozik a hírhedt hét spanyol ingatlan is). Sági Gyula, a Reorg Rt. első embere korábban úgy vélte: január után a befektetésekből 2,6 milliárd forint még befolyhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.