BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősödik a hitelfelvételi kedv

Mind a lakáscélú, mind a szabad felhasználású hitelek állománya megugrott az első negyedévben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikáiból. A lakossági ügyfeleknél kinnlevő lakáskölcsönök állománya 2366,5 milliárd forintot ért el a harmadik hónap végén, ez 46,9 milliárdos bővülést jelent februárhoz képest. (Ekkora mértékű havi bővülés a támogatott lakáshitelek fénykorában, 2002–2003-ban volt jellemző.) Hasonló növekedés mutatkozik a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél is: ezek állománya az első negyedév végén meghaladta a 460 milliárd forintot, ez 45,4 milliárdos havi bővülés eredménye.

A jó növekedési adatokban persze komoly szerep jutott a forint árfolyamának alakulásában is: a hazai fizetőeszköz márciusban 4,3 százalékkal – 264 forintig – gyengült az euróval szemben, és lejjebb csúszott a svájci frankhoz mérten is. Ennek következtében – mivel az MNB forintban mutatja ki a hitelállományokat – némileg torzítanak a növekedési mutatók.

A jelzáloghiteleknél mindenesetre stabil bővülés mutatkozott az elmúlt egyéves időszakban: a jegybank által kimutatott, a lakosságnál kinnlevő állományuk több mint duplájára emelkedett a 2005. márciusi 214,4 milliárd forinthoz képest. A növekedés túlnyomó része persze itt is az öt éven túli futamidejű, devizában nyújtott hiteleknél keletkezett: a 460 milliárd forintos összállományból március végén 440 milliárd volt az öt éven túli lejáratú, és ezen belül hozzávetőlegesen 400 milliárdot devizában – többnyire svájci frankban tartottak nyilván.

A lakossági ügyfeleknek nyújtott személyi hiteleknél valamivel visszafogottabb, de szintén stabil növekedés mutatkozik. Bár összállományuk márciusban mindössze kilencmilliárd forinttal bővült, egy év alatt több mint 90 milliárdos emelkedést regisztráltak. A személyi hiteleknél lassabban hódítanak teret a devizaalapú konstrukciók, mint akár a lakáscélú, akár a jelzáloghiteleknél. Az áruhitelek szempontjából ugyanakkor nem kezdődött jól az idei esztendő: állományuk valamivel több mint kétmilliárd forinttal csökkent az év első három hónapjában, ez nyilván a múlt év végén felvett kölcsönök megkezdett törlesztéseivel magyarázható.




Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.