Az amerikai–kínai kereskedelmi tárgyalások szerdán kezdődnek Washingtonban, s a várakozások szerint akár már a hét vége felé is bejelenthetik az előrehaladást, amelyet egy legfelső szintű Hszi–Trump-találkozó követne. A pletykák szerint a kétoldalú vámok kivezetésén dolgoznak most a felek, a várakozások valószínűleg már jórészt beépültek az árfolyamokba, ezért egy üres, tartalommal ki nem töltött megegyezés vagy annak teljes hiánya csalódást kelthetne. Hamarosan jöhetnek újabb hírek az Európából érkező autók vámjával kapcsolatban is, a döntést Donald Trumpnak kell meghoznia május közepéig.
A hét másik vezető kérdésköre az amerikai infláció lesz. Az OTP elemzése szerint az elmúlt hónapokban nemcsak a teljes, hanem a Fed politikájára erős hatást gyakorló maginfláció is érdemben mérséklődött az Amerikai Egyesült Államokban. A 12 havi maginfláció 2,3 százalékról 2 százalékra csökkent, a rövid bázisú, szezonálisan igazított adatok pedig ennél is erősebb lassulást mutattak. A csökkenő árnyomásban ugyan szerepet játszhatnak átmeneti tényezők, mint az erős dollár vagy a ruhaárak csökkenése, de érdemben és széles bázison mérséklődött a fogyasztói kosár nagy részét kitevő szolgáltatásinfláció is, összhangban a lassuló fogyasztással – mondta Tardos Gergely. A pénteken közlésre kerülő áprilisi inflációs adatok a várakozások szerint kismértékű emelkedést tükröznek majd, az OTP számításai szerint a headline infláció 0,2, a maginflációs mutató 0,1 százalékponttal emelkedhet. A várttól eltérő maginflációs adat megmozgathatja az euró-dollár árfolyamot és a kötvénypiacokat. A Scotiabank elemzői felteszik a kérdést az amerikai inflációs adatokkal kapcsolatban: vajon a PCE- vagy a CPI-mutatót érdemes figyelembe venni? Véleményük szerint a CPI főképp a bértárgyalások és -szerződések, valamint a kötvények reálhozama szempontjából irányadó, ezzel szemben a PCE-t azért preferálja az amerikai jegybank, mert az nem csak a háztartások költéseit tartalmazza, és kosara dinamikusan módosul.
Az Egyesült Államokból ipariárindex-adatokra és külkereskedelmi adatokra is figyelünk csütörtökön, ez utóbbiak az első negyedéves GDP-közlés módosítását is előrejelezhetik. Bár némileg csillapul a gyorsjelentések áradata, a jövő héten is érkeznek friss adatok, így például jelent az AIG és a Walt Disney is. Az IPO-piac is pezseg, az Uber tesztje következik.
Európában a pénteken megjelenő brit GDP-adatra várunk, ahol a Brexit előtti készletfelhalmozás már nagymértékben emelhette az első negyedéves növekedési ütemet. A Bank of England szerint a hatás csak átmeneti, a második negyedévre már újra zéróközeli lehet a reál-GDP változása. Pénteken valódi brit adatparádé érkezik: ipari és építőipari termelési adatok, kereskedelmi és szolgáltatói indexek is árnyalják majd a képet a szigetországról. A kontinensen a márciusi német ipari és kereskedelmi adatok közlése okozhat meglepetést.Érdemes távolabbra is kitekinteni. Számos áprilisi kínai makroadat érkezik a héten, amelyek megerősíthetik vagy cáfolhatják az elemzők várakozásait egy újabb fiskális gazdaságélénkítési körrel kapcsolatban. Az elmúlt héten közölt bizalmi indexek visszaesést mutattak, a Nordea elemzőinek véleménye szerint ez megnöveli az újabb beavatkozás valószínűségét.
A maginfláció
0,1
százalékponttal
emelkedhetett
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.