BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nyár előtti részvényeladások növelhették a forgalmat

Az MSCI-átsúlyozás, a hó végi átkötések és a májusi gyorsjelentések dobhatták meg a BÉT forgalmát az elmúlt hónapban.

Májusban 260,3 milliárd forint értékben kötöttek üzletet a Budapesti Értéktőzsde részvényszekciójában, ami 11,8 milliárd forintos napi átlagos üzletkötési értéket jelent. Idén csak a márciusi forgalom volt magasabb, amely 282,8 milliárd forintot tett ki. Az elmúlt havi üzletkötési érték

8 százalékkal alulmúlja a tavaly májusi szintet, de 4,6 milliárddal magasabb, mint 2017 azonos időszakában.

„Idén májusban a gyorsjelentések is hozzájárultak a forgalom növekedéséhez, de az MSCI-átsúlyozás és a hó végi átkötések is növelték a forgalmat. A külföldi befektetők év elejihez hasonló kiugró aktivitása nem látszott az elmúlt hónapban. Körükben inkább a kockázatkerülés van előtérben, hiszen a kötvénypiacokon nagyobb hozamot lehet elérni” – mondta Blahó Levente, a Raif­feisen elemzője. Szerinte a külföldi részvényalapok most kivonják a pénzt a feltörekvő piacokról.

A BUX 3,8 százalékkal 40 904 pontra csökkent az elmúlt hónapban, a blue chipek közül az OTP 130,8 milliárdos forgalom mellett 5,1 százalékkal, a Mol 60,7 milliárdos üzletkötési érték mellett 1,2 százalékkal, a Richter pedig 42 milliárdos forgalomnál 8,5 százalékkal esett. A Magyar Telekom befektetői sem örülhettek a 8,4 százalékos mínusznak, amelyhez az osztalékszelvény leesése is hozzájárult. A távközlési papírral 5,4 milliárd forint értékben kötöttek üzletet.

Tavaly is a május lett a második legforgalmasabb hónap a BÉT-en november után. „A május és a no­vember azért lehet többnyire kiugró forgalmú, mert ezek a félévi zárást megelőző időszakok, amikor a kockázatosabb portfóliókat már le akarják zárni a nagyobb szereplők. Az időszak utolsó hónapjában már csak finomítanak a pozícióikon annak érdekében, hogy az adott fél évet a maguk szempontjából kedvezően zárják le” – tette hozzá Blahó Levente.

A brókercégek forgalmi listáján a Wood & Company végzett az élen 138,2 milliárd forintos duplikált forgalommal, ami a teljes piac 26,5 százaléka. A Concorde 134,1 milliárddal és 25,8 százalékos piaci részesedéssel végzett a második helyen. A dobogóra az Erste Bank ért még fel 118,3 milliárd forinttal, ami 22,7 százalékos szelet a piaci tortából. Utánuk a Patria, a Random Capital, az OTP Bank, a KBC Securities, az Equilor, a Raiffeisen Bank és a CIB Bank következik. A dobogósok sorrendje egy hónappal ezelőtt is ez volt, azonban a most negyedik Patria még csak hatodikként végzett, viszont az Equilor duplikált részvényforgalmának 14 milliárd forintos visszaesése azt jelenti, hogy a negyedik helyről a nyolcadikra csúszott a brókercégek listáján. A Random Capital őrzi ötödik helyét. Az OTP Bank és a KBC is egy helyet lépett előrébb áprilishoz képest, a tízes lista végén álló Raif­feisen és a CIB helyet cserélt, pedig mindketten növelték a forgalmukat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.