Pénz- és tőkepiac

A nyáron húszmilliószor fizetünk külföldön

Éves szinten 30 százalékot­ meghaladó mértékben nő a magyarok bankkár­tyahasználata külföldön. A legtöbb pénzt – a web­áruházi vásárlások révén – Nagy-Britanniában hagyják ott honfitársaink, a valódi külföldi kártyás tranzakcióknál Horvátország vezet. A készpénzfelvételeknél az összeg növekedése jelzi a költségérzékenységet.

Új rekordot vár a magyar bankkártyapiac: az előzetes várakozások szerint a nyári, harmadik negyedévben több mint 20 milliószor kerül elő magyar pénzintézet által kibocsátott plasztik valamelyik külföldi fizetőhelyen. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a külföldi kártyás vásárlások száma a hazai piaci fejlődést is lepipáló ütemben nő, ennek egyik hajtóereje a turisztikai főszezon. Az elmúlt év harmadik negyedében 18,95 millió külföldi fizetést regisztráltak 222,3 milliárd forint értékben. A vásárlások darabszáma és értéke is mintegy harmadával nőtt 2017-hez képest, ám hároméves visszatekintésben már két és félszeres a tranzakciószám növekménye, a külföldi kereskedőknél hagyott pénz pedig több mint kétszerese volt annak, mint amit 2015 harmadik negyedévében fizettek a magyarok. A képet persze árnyalja némiképp, hogy a jegybanki és a banki statisztikákban külföldi kártyás költésként jelennek meg a külföldi online áruházakban lebonyolított tranzakciók is.

A Világgazdaságnak válaszoló pénzintézetek visszaigazolták a jegybanki adatokat: a Budapest Bank ügyfelei körében egyaránt több mint 35 százalékkal nőtt a betéti kártyákkal végzett külföldi vásárlások száma és összege 2018 nyarán. Az OTP-ügyfelek külföldi tranzakcióinak száma és értéke is több mint harmadával haladta meg az előző év eredményeit – közölte a pénzintézet. A CIB-nél és a Sberbanknál körülbelül 30 százalékos növekedés volt mind volumenben, mind darabszámban, az MKB Bank 29 százalékos tranzakciószám-bővülésről adott hírt. Az UniCreditnél az igazán nyaralós hónapokban, azaz júliusban és augusztusban csaknem 30 százalékkal nőtt a külföldi vásárlási tranzakciók száma, míg értékben meghaladta az egyharmadot a bővülés.

Kevesen gondolnák, de a banki válaszokból egyértelműnek látszik, hogy bankkártyával az Egyesült Királyságban költenek legtöbbet a magyarok, de ez nem a kiemelkedő turisztikai kapcsolatoknak, sokkal inkább a már említett online áruházaknak (és kisebb részben a kinn élő magyaroknak) tudható be. Hasonló okok miatt előkelő helyen áll Írország is. A hagyományos utazási destinációk között Horvátország, Ausztria, Németország és Olaszország a magyar plasztikok leggyakoribb felhasználási helye.

A pénzintézeti tapasztalatok szerint a külföldi kártyás tranzakciók 90-95 százaléka vásárlás, s csak 5-10 százalékban készpénzfelvétel. A jegybank már idézett – a nyári szezont csak részben lefedő – statisztikái szerint az elmúlt években honfitársaink egyre tudatosabban használták a bankkártyáikat külföldön pénzfelvételre: miközben a júliustól szeptember végéig tartó három hónap alatt az elmúlt két szezonban 8-8 százalékkal nőtt a külföldi pénzfelvételek száma, 2017-ről 2018-ra a harmadával ugrott meg a külföldi pénzpontokon felvett összeg nagysága. Tavaly a harmadik negyedévben 397 ezer pénzponti (ATM-es) készpénzfelvételkor 27,1 milliárd forint értékű külföldi fizetőeszközt vettek fel a magyarok. A tudatosság erősödésével magyarázható, hogy az idei első negyedévben tranzakciószámban már csak 6, értékben azonban 45 százalékos növekedést mért a jegybank.

Persze a hitelintézetek is tudnak segíteni, hogy a külföldi pénzfelvétel költségei moderáltak legyenek. Az OTP a csoporttagi ATM-eknél kedvezményes pénzfelvételt biztosít a magyar ügyfeleknek, s hasonlóan kedvezőbb díjjal használhatják betéti kártyáikat az UniCredit ügyfelei a bankcsoport ATM-jeinél

Európa tizennégy országában. Az Erste csoport tagjaihoz tartozó külföldi ATM-eken a készpénzfelvétel díja az Erste-ügyfelek számára megegyezik a hazai pénzpontok használati díjával. A CIB a Visa Inspire kártyás ügyfeleinek korlátlan alkalommal nulla forintért biztosít készpénzfelvételt az Intesa Sanpaolo tizenkét európai országra kiterjedő hálózatában. A Raiffeisennél a prémiumügyfelek – bizonyos számlacsomagot választva – a bankcsoporti pénzpontokról ingyen vehetnek fel pénzt külföldön is. A Budapest Banknál az arany debit kártyával rendelkező ügyfelek vehetnek fel pénzt kedvezményesen külföldön. A Sberbank a korábbi években időszakosan adott kedvezményeket, jelenleg pedig vizsgálja az újabb kör lehetőségét. Az MKB-tól szintén azt a választ kaptuk, hogy hasonló megoldást terveznek.

Ezek is érdekelhetik