BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lagarde első kamatdöntő ülésének sajtótájékoztatója áll a fókuszban

Az ünnepek előtt még zsúfolt hétre számíthatunk. Sürget az idő a kereskedelmi megállapodás megkötésére, parlamenti választást tartanak Nagy-Britan­niában. Dönt a világ három legnagyobb jegybankja is.

A hét legfontosabb eseménye egy határidő: vasárnap, december 15-én újabb amerikai vámok lépnek érvénybe Kínával szemben, ha nem sikerül lezárni a tárgyalások első fázisát (további részletekről a hetedik oldalon található cikkünk). A magyar események közül a legfontosabb a KSH december 10-i közlése a november havi inflációs adatokról. A várakozások szerint az infláció gyorsulhatott az előző havi 2,9 százalékhoz képest. A Reuters elemzői felmérése 3,3 százalékos, a Bloombergé pedig 3,4 százalékos inflációt valószínűsít, az OTP Elemzési Központ várakozása 3,2 százalék. Az infláció gyorsulása mögött az OTP áttekintése szerint elsősorban az üzemanyagok árának alakulása áll, mivel a bázishatások miatt itt jelentősen emelkedik majd az éves index értéke. Az OTP szakértője arra számít, hogy az infláció a következő hónapokban – szintén az üzemanyagok bázishatása miatt – tovább gyorsulhat, és a jövő év elején megközelítheti a 4 százalékot.

A várakozások szerint az amerikai jegybank nem változtat az irányadó kamaton a héten esedékes ülésen. Az OTP elemzése arra hívja fel a figyelmet, hogy eddig a harmadik negyedévből beérkező adatok alapján úgy tűnt, hogy a növekedés érdemben lassulhat. Az Atlanta Fed a

Q3-as 2,1 százalék után csupán 1,5 százalékos évesített negyedéves növekedést vár. Bár a piac 2020-ig még egy kamatcsökkentést vetít előre, a vártnál kedvezőbb adat hatására ennek az esélye csökkent. A fentiek miatt Módos Dániel szerint a jegybank kiegyensúlyozottnak láthatja a növekedéssel és az inflációval kapcsolatos kockázatokat, ezért nem változtat a kamatokon, és feltehetőleg az előremutató kommunikáció is semleges lesz a kamatokat tekintve.

A konszenzusos előrejelzés szerint nem változnak a monetáris kondíciók az euróövezetben sem, ám a csütörtöki ülés lesz Christine Lagarde első kamatdöntő ülése az EKB élén. Ezért a sajtótájékoztató különösen fontos lesz, mivel a kérdések feltehetően az elnök asszony monetáris politikával kapcsolatos terveire, stratégiájára vonatkoznak majd. Elemzők szerint az új elnökkel sem várható éles fordulat a monetáris politikában, ám a növekedés és az inflációs várakozások is alacsony szinten ragadtak, ráadásul a negatív kamatok hátrányairól is egyre többen beszélnek. Emiatt az OTP makroelemzője, Módos Dániel szerint az új elnök egyik legfontosabb feladata lehet a monetáris keretrendszer felülvizsgálata a következő hónapokban.

Változatlan kamatpolitikát hozhat a svájci jegybank csütörtöki ülése is, a globális lassulás hatásait még az egyébként ellenálló, főleg a pénzügyi szektorra támaszkodó svájci gazdaság sem kerülheti el. A negatív kamatszint a viharos időkben lassítja a svájci frank mint menedékdeviza erősödését is.

A december 12-re kiírt előrehozott brit parlamenti választás elméletileg a patthelyzetet hivatott rendezni, de könnyen előfordulhat, hogy egy újabbat okoz. A piac a konzervatívok győzelmét árazza, ha többséget is sikerül szerezniük, akkor a konszenzus az 1,35-os szint közelébe várja a font árfolyamát a dollárral szemben. A legnagyobb kockázatot az úgynevezett hung Parliament hordozza, amikor az egyik pártnak sincs elegendő többsége a kormányzáshoz. Ekkor már első körben az 1,28-os szintre várják az elemzők a font-dollár kurzust a további short pozíciók építése előtt. Az eredmények péntek délután három óra körül érkezhetnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.