Végéhez közeledik a deviza- és forinthiteles lakossági adósok elszámolási ügyeinek lassan ötéves története – derül ki a Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) honlapján közzétett adatokból. A Magyar Nemzeti Bank mellett működő békéltetőtestület tavalyi évéről közzétett beszámoló szerint 2019-ben már csak húsz elszámolási üggyel foglalkozott a fórum: ebből három nyúlt át 2018-ról, 15 volt új, két esetben pedig megismételték az eljárást. Az év során 19 esetet le is zártak, tehát január elsején már csak egy folyamatban levő ügy szerepelt a nyilvántartásban.
Ami pedig a bíróság elé került eseteket illeti, tavaly tíz nem peres eljárás kezdeményezésére irányuló kérelem érkezett a testülethez, és ugyanennyi ügy le is zárult a bíróságokon. A jelentés szerint 2015 óta a múlt év végéig 2467 jogorvoslati igényt nyújtottak be a bíróságokhoz az elszámolási ügyekkel összefüggésben, és 2453 esetben már megszületett a jogerős döntés. Ennek megfelelően 2020 elején mindössze 14 olyan esettel foglalkoztak a bíróságok, amelynél még nem zárult le a nem peres eljárás. A nem peres eljárások nagy többsége nem hozott érdemi változást az ügyfelek szempontjából: a PBT adatai szerint 603 megkeresést érdemi kivizsgálás nélkül kellett elutasítani, 1513 esetben pedig helybenhagyták a PBT határozatait. Mindezek nyomán az érdemben vizsgált ügyek csupán 14 százalékánál, 255 esetben kötelezte új eljárásra a PBT-t a bíróság.
A 2015-ben indult elszámolási folyamat hozzávetőleg 3,5 millió forinthitel-szerződést és mintegy 17 ezer, ténylegesen devizában törlesztett szerződést érintett. Elszámolási értesítőt végül jóval kevesebb ügyfél kapott, hiszen a vonatkozó szabályozás a szerződések egy részét kiszűrte a külön elszámolási kötelezettség alól. Azok a fogyasztók, akik vitatták az értesítőben foglaltakat, előbb a pénzügyi szolgáltatójuknál élhettek panasszal. Ha ez nem hozott megnyugtató eredményt, akkor a Pénzügyi Békéltető Testület eljárását lehetett kezdeményezni, utolsó lehetőségként pedig a bírósági nem peres eljárás maradt. A PBT-ig a testület honlapján szereplő adatok szerint nem egészen 17 ezer ügy jutott el, ezekből az év elején alig több mint egy tucat volt folyamatban.
A békéltetőtestület beszámolója szerint tavaly nem változott érdemben a hozzájuk érkezett új, általános ügyek száma: ezekből 2019 folyamán 3387-et regisztráltak, 35-tel többet, mint egy évvel korábban. A megkeresések döntő része (79,9 százaléka) változatlanul papíralapon érkezett a testülethez, és az ügyek 75 százaléka a hitelintézeti és a biztosítási szektorhoz kapcsolódott. A tavaly lezárt 2688 ügy 68,49 százaléka végződött megszüntetéssel, 31,06 százaléka egyezséggel. Kötelezéssel kilenc, ajánlással pedig három ügyet zárt le a PBT.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.