BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kínai újraindulásra figyel most a piac

Ismét egy amerikai makroadat kelthet félelmet a héten. A nem feldolgozóipari ISM index márciusi adata akár a 35-ös érték alá is eshetett. Ám a kínai PMI index holnap reményt nyújthat, hogy lehetséges a gyors talpra állás a járvány után.

Három napig tartott a múlt héten a medvepiaci rali, azaz a gyors visszapattanás a korábbi intenzív zuhanás után. Pénteken már mínuszban zártak az európai és az amerikai indexek is. Ezen nem segített az sem, hogy a szenátus után a képviselőház is elfogadta az amerikai történelem legnagyobb fiskális segítő intézkedéscsomagját, amely 2,2 ezermilliárd dolláros keretet biztosít a gazdaság védelmére. Tovább zuhantak az amerikai légitársaságok részvényeinek árfolyamai, a Delta, az American és a United 6–10 százalék közötti gyengüléssel zárta a hét utolsó napját. A Dow Jones index 4,06 százalékot, a Nasdaq 3,79 százalékot veszített értékéből. Ezzel együtt a Dow Jones 12,84 százalékos, az S&P 10,21 százalékos, a Nasdaq pedig 9,03 százalékos pozitív korrekcióval zárta a hetet. Az amerikai államkötvények hozamai tovább csökkentek, a dollár árfolyama vesztett erejéből, a legfőbb kereskedelmi partnerek devizáiból képzett kosárral szemben 0,96 százalékot.

Mint arról pénteken az amerikai banki hatóságok tájékoztattak, a bankok két év haladékot kapnak, hogy bevezessék az új könyvelési standardokat, amelyek megemelt tőkekövetelményeket tartalmaznak, és a korábbinál érzékenyebb módon mérik az üzleti kockázatot. A halasztással a járvány idején is biztosítható a hitelezés folytatása, ez a Federal Reserve szerint most kiemelten fontos feladat.

Az olaj kurzusa is mélyrepülésbe kezdett, a Brent 5,92 százalékos csökkenéssel 24,78 dolláron, a WTI pedig 4,56 százalékos lejtmenettel 21,57 dolláron fejezte be a hetet. „Elfogyott a muníció, amely támogatta a tőzsdéket – mondta a Reutersnak Bob Yawger, a Mizuho energy futures üzletágának igazgatója. – A kormányzat elhasználta minden pisztolygolyóját a héten, a jövő héten a piacnak magában kell elboldogulnia.” Az arany inkább a részvénypiaci mozgásokat követte az elmúlt időszakban, pénteken is enyhe csökkenéssel zárt a héten zajló rali után. A nemesfém azonnali árfolyama 0,58 százalékkal 1619 dollárra esett vissza, a future árfolyamok pénteken 1,61 százalékkal csökkentek.

Lindsey Bell, az Ally Invest vezető stratégája szerint a hét indulását a New York-i és amerikai vírusstatisztikák alakítják majd a piacokon. „Ha hirtelen megugrik az esetszám, és a kórházak továbbra is túl lesznek terhelve, akkor nehéz hét elébe nézünk” – vetítette előre a szakértő. Ezen a héten a kínai adatok ellensúlyozhatják némileg a várhatóan exponenciálisan emelkedő európai és amerikai járványstatisztikákat. Február végéig az ázsiai ország szenvedett a koronavírustól és a teljes izolációtól, a márciusi adatok azonban már tartalmazzák a vállalatvezetői véleményeket a lassan újrainduló gazdaságról. Bár a szomszédos országok negatív kilátásai ronthatják a képet, a kínai feldolgozóipari PMI adat alulról közelíthet az 50-es értékhez. Módos Dániel, az OTP elemzője szerint a most beérkező adatok Európa számára is fontos információt szolgáltatnak arról, hogy milyen gyors felépülés várható a második negyedéves óriási visszaesés után.

Az Egyesült Államokból számos makromutató érkezik, de ezek nagy része még a februári állapotot tükrözi. Kivételt képez a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma s a vele együtt érkező munkanélküliségi ráta, amely márciusban 3,5 százalékról 3,9 százalékra emelkedhetett. A Fed döntéshozó testületének tagja, James Bullard arra figyelmeztetett, hogy rövid távon akár 30 százalékos munkanélküliségi ráta is elképzelhető, az amerikai gazdaságot érő kár pedig elérheti a 2500 milliárd dollárt is. A múlt heti negatív rekord után a csütörtöki friss munkanélküliségi adat némi csökkenést mutathat. A Reuters várakozásai szerint a regisztrált új munkanélküliek száma 280 ezerrel eshetett vissza. A héten mindkét ISM hangulati indexet is közzéteszik az Egyesült Államokban. Bár a márciusra vonatkozó konszenzusban 45 körüli értékek szerepelnek, az ING elemzői ennél radikálisan kisebb, 35-ös értékre számítanak. Az 50 alatti olvasatok gazdasági visszaesést jeleznek mind a szolgáltató szektori, mind a feldolgozóipari alindex esetében.

Európában is elavultnak számítanak a februári adatok, de nem lesz hiány márciusi felmérésből sem. A hétkezdő európai gazdasági bizalmi index segíthet a becslésben, hogy mekkora visszaesésre számítsunk a reálgazdaságban. Az előrejelzések szerint az euróövezetben 2020 egészét tekintve akár 4-5 százalékkal, a második negyedévben pedig akár 10 százalékot meghaladó mértékben is csökkenhet a GDP 2019-hez képest. Szerdán az olasz szolgáltató szektor BMI-je rálátást biztosíthat arra, hogy az egész országban bevezetett szigorú karanténintézkedések milyen mértékben hatottak a szolgáltató szektor várakozásaira. A fentieken túl euróövezeti inflációs adat is érkezik, amire Módos Dániel szerint azért lesz érdemes figyelni, hogy felmérhessük, milyen mértékben gyűrűzött be az inflációba az olajárak drasztikus esése, és hogyan hatottak a számos országban tapasztalható pánikvásárlások.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.