BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét az olaj árfolyama mozgathatja a tőzsdéket

Az elemzők abban bíznak, hogy az ágazati szereplők ebben a hónapban már felkészültek a határidős kontraktusok kifutására, és nem lesz ismét negatív a WTI árfolyama. A bizalmi és konjunktúraadatok a gazdasági visszaesés mértékét jelezhetik az euróövezetben és az Egyesült Államokban.

Holnap járnak le az észak-amerikai referencia-olajtípus, a WTI júniusi határidős kontraktusai. Legutóbb, amikor április végén a májusi határidős kontraktusok futottak ki, a végére érő tárolókapacitás okozta félelem és a korábbi spekulációs nyomás olyan erős eladási hullámot keltett, amely mélyen a negatív tartományba lökte az árakat: mínusz 40 dollárig esett a WTI határidős árazása. A múlt hét végén az Amerikai Határidős Árutőzsde-felügyelet (CFTC) is figyelmeztette a kereskedőket, hogy legyenek tekintettel a magas volatilitásra, mert a holnapi lejáratkor ismét zéró alá zuhanhat a határidős árazás. Az ágazati szereplők azonban most felkészülhetnek a jelenségre, ráadásul az Energiainformációs Hivatal (IEA) friss becslése szerint a kereslet növekedése és a kitermelés visszaszorítása miatt az idei második fél évben már csökkenni fognak a globális készletek.

A héten több fontos európai és amerikai konjunktúraadat is érkezik. Mivel Európában és az Egyesült Államokban a karan­ténintézkedések leginkább a második negyedévben éreztetik hatásukat, ezért az igazán nagymértékű visszaesés, amely akár 10-20 százalék közötti is lehet, ekkor fog megmutatkozni a GDP-ben az OTP elemzői szerint. Az érkező adatok a pontos mértékről adhatnak képet. Ezek közül az amerikai induló lakásépítések és a kiadott építési engedélyek száma, továbbá a heti rendszerességű új munkanélkülisegély-kérelmek száma lesz fontos. Áprilisi brit kiskereskedelmi adat és inflációs közlés is várható. Ezek az adatok együttesen képet adhatnak arról, hogy az USA és Nagy-Britannia (a járvány által két nagyon erősen sújtott ország) esetében milyen lehet a visszaesés mértéke.

Ma a német ZEW gazdasági hangulatindex, szerdán az euróövezeti fogyasztói bizalmi index, csütörtökön és pénteken amerikai és európai beszerzésimenedzser-indexek érkeznek. A fogyasztás alakulásáról adhat előzetes képet az euróövezeti fogyasztói bizalmi index, de az OTP szakemberei szerint legalább annyira fontos, hogy a vállalatok miként látják az ellátási láncok helyzetét, és a megrendelések alapján mennyire pesszimisták. Ez a beszerzésimenedzser-indexekből fog látszani. A mutató 50 pont alatt a gazdasági aktivitás csökkenését jelenti ugyan, de Módos Dániel szerint a mostani helyzetben az előző hónaphoz viszonyított elmozdulás mértéke többet mondhat, mint a mutató szintje.

A fentieken túl pedig az MNB csütörtökig mindennap aukciókat tart. Ma FX-swap-tender, holnap kötvényvásárlás, szerdán ötéves hitelaukció, csütörtökön pedig egyhetes betéti tender lesz. Fontos kérdés, hogy csökken-e – és ha igen, mennyivel – az FX-swapok állománya, s hogy a kötvényvásárláson és az ötéves hitelen keresztül mennyi többletlikviditás jut a pénzügyi rendszerbe. Fontos az is, hogy mindezekből az egyhetes betéti tenderekkel mennyit sterilizál (semlegesít) a jegybank, mert ezek együttesen gyakorolhatnak hatást a forint árfolyamára.

Az Országos Népi Gyűlés Kínában pénteken kezdi meg munkáját.

Április végén a WTI határidős kurzusa

-40

dollárig esett, ami piaci pánikot generált

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.