BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tisztul a kép a visszaesés mértékéről

A kiskereskedelmi forgalmat, az ipari termelést és az inflációt mutató adatok megvilágítják majd a második negyedévben bekövetkező amerikai recesszió súlyosságát. A szerdai Powell-beszéd mellett a kereskedelmi háborúval kapcsolatos friss hírekre is figyel a tőzsde.

A héten érkező adatok közül a legnagyobb figyelmet Európában valószínűleg a német és a régiós GDP-adatok kapják az OTP elemzése szerint. Az euróövezeti, valamint a francia, a belga és az olasz GDP-adatok már napvilágot láttak, ezek alapján az első negyedévben is jelentős visszaesés mutatkozott az euróövezetben. Ami azonban szembetűnő, hogy míg az euróövezetben az előző negyedévhez képest 3,8 százalékkal esett vissza a GDP, addig Franciaországban és Olaszországban ennél nagyobb mértékben. Ebből pedig az következik, hogy Németországban, valamint a kelet-közép-európai régióban a déliekhez képest kisebb lehetett a visszaesés.

A KSH pénteken teszi közzé az első negyedéves magyar GDP-adatokat. A járvány hatása miatt a bizonytalanság óriási. Magyarországon az OTP elemzőinek várakozása szerint az éves növekedés 2 százalék alá lassul, míg negyedév/negyedév alapon 1,5-1,8 százalék körüli lehet a csökkenés mértéke, ami nagyjából összhangban lenne a várható cseh és lengyel számokkal.

Ami a nemzetközi konjunktúraadatokat illeti, itt leginkább az amerikai áprilisi kiskereskedelmi forgalomra, valamint a New York-i Fed májusi feldolgozóipari indexére érdemes figyelni az OTP Elemzési Központja szerint. Mindkettő már arról szolgáltathat információt, hogy a második negyedévben (amikorra a vírus negatív gazdasági hatásai koncentrálódnak) milyen mértékű lehet a GDP visszaesése. A kiskereskedelmi eladások a márciusi 8,7 százalékos csökkenés után áprilisban 11,6 százalékkal zuhanhattak. Az ipari termelés is ehhez hasonló, 11,5 százalékos visszaesést mutathat. A vírus gazdasági hatásait csak korlátozottan figyelembe venni képes Atlantai Fed GDP-trackerje, szigorúan az eddig beérkezett adatok alapján, 17,6 százalékos évesített negyedéves visszaesésre számít.

Az adatokra reflektálhat Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke is szerdai beszédében a Peterson Intézetben. Mivel a múlt héten a Fed Futures-árfolyamok zéró alatti kamatszinteket jeleztek előre 2021-re, valószínűleg ismerteti majd véleményét, hogyan hatnak a negatív kamatok a reálgazdaságra. A tőzsdei mozgásokat Powell beszédén kívül az újranyitási trendekről és az amerikai–kínai viszonyról érkező friss hírek is érdemben befolyásolhatják.

A fentieken túl az áprilisi amerikai inflációról is érkeznek számok. Az olajárak esése miatt a headline infláció 1,5 százalékról 0,8 százalékra, míg a maginfláció 2,1 százalékról 1,7 százalékra csökkenhetett a konszenzusos várakozások szerint. Végül pedig kínai konjunktúraadatok is érkeznek áprilisról. Az eddigi áprilisi kínai beszerzésimenedzser-indexek jobbak lett a vártnál, míg az export 3,5 százalékkal emelkedett év/év alapon annak ellenére, hogy az elemzők csökkenésre számítottak. Emiatt itt a legfontosabb kérdés, hogy milyen mértékű javulást látunk, különösen a kiskereskedelemben.

Az áprilisi infláció Amerikában

0,8

százalékra mérséklődhetett

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.