BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Buborékban pukkant a kriptolufi

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Csődök idején jól jön a gazdaságnak a kriptoszektor vadnyugati elszigeteltsége. A bajba jutott hitelezők között hiába is keresnénk a mainstream bankokat. Így az összeomlott kriptoplatformok nem rántották magukkal a pénzügyi rendszert.

Látszólag klasszikus csődöket látunk a kriptopiacon. Kitör a pánik, kitáraznak a rémült a befektetők, s az összeomló cégek mélybe rántják a gyanútlan hitelezőket. Hiába ismerjük a szcenáriót, valami mégsem stimmel. 

Bankot nem látunk a stáblistán.

Az idei kriptocsődök – Voyager, Celsius, Three Arrows, FTX – azt mutatják, hogy nem voltak bankok a bajba jutott hitelezők között. A Wall Street Journal szerint, a csődjelentésekből azt lehet kihámozni, hogy a legnagyobb hitelezők kriptocégek és ügyfelek. Magyarán 

a kript szektor egy zárt körben működik, ahol a hurkon belüli kapcsolatok a meghatározók.

Bitcoin,Financial,Disaster,And,Melt,Down,Of,Coinbase,Cryptocurrency,Exchange
Fotó: Shutterstock

A kriptotér körkörössége magyarázza, hogy egy 3 ezer milliárd dollár értékű eszközosztály 72 százalékos értékvesztése miért nem gyűrűzik át a pénzügyi rendszerbe.

A kriptobankok betétet gyűjtenek, hitelt vesznek fel egymástól, kölcsönöznek egymásnak, kereskednek maguk között, de nem lépnek kapcsolatba a reálgazdasághoz kötődő cégekkel – írta egy közös tanulmányban Gary Gorton (Yale Egyetem) és Jeffery Zhang (Michigani Egyetem). A két professzor úgy véli: 

néhány év múlva a kriptocsődök már jóval pusztítóbbak lehetnek, tekintettel a szabályozók törekvésére, hogy kanalizálják a kriptopénzek áramlását, s a bankárokra nehezedő befektetői nyomásra, hogy fogadják el a kriptót. 

Bár a kriptoplatformokat a vadnyugati pionírok lendületével építgették, mint valami szabad és szabályozatlan világot, ahol senkinek sincs múltja, sőt, neve sem kell, hogy legyen. Ennyiben az induláskor a hagyományos bankok és valuták alternatívájaként jöttek létre kripto platformok. Ám 

a gombamód szaporodó kripto ökoszisztéma mégis nagyon hasonlít a bankrendszerre: betéteket gyűjt és hiteleket nyújt.

A bankok ellenében kiépült kriptoplatformok újra létrehozták a banki szolgáltatásokat. És csakúgy, mint a bankrendszer, a kriptográfia is tőkeáttételes és összefonódó, s így sebezhető. A pánikok és csődök is klasszikus mintázatot követnek, hiszen a befektetők természete nem különbözik a szép új kriptovilágban és a régivágású bankárok uralta patinás tőzsdeparketteken. Olyannyira nem, hogy ha historikus előképet keresünk, akkor

a mostani kriptocsődök az 1837 és 1863 közötti Amerikára emlékeztetnek.

 

Photographer Observing Check
Fotó: Getty Images

Az 1864-es nemzeti banktörvény előtt a bankok még saját bankjegyeket bocsátottak ki,

napirenden voltak a csalások, gyakran tört ki pánik, a tőkekivonásokra a bankok a kifizetések felfüggesztésével válaszoltak. 

A kriptográfia szörnyű híre eddig elriasztotta a mainstream finanszírozókat. Komoly visszatartó erő, hogy nem szálltak be a kriptospekulációkba olyan sokak által követett befektetők, mint Warren Buffett (Berkshire Hathaway), vagy Jamie Dimon (JPMorgan). De azért rajta tartják a szemüket, s 

a blokklánc-technológiába a JP Morgan is befektetett.

A kriptocsődök talán elhalasztják a kriptobankok pénzügyi integrációját. És az is kérdés, hogy merre viszi az ügyet a felügyelet. Gary Gensler, az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) ambiciózus vezetője beígérte az általa vadnyugatinak titulált kriptopiacok „betörését”, ám a túlzott szabályozással legfőbb vonzerejét veszítené el a kriptovilág. Bár a bankárok azt sem bánnák, ha örökre leáldozna a kriptocsillag.  

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.