Egyre újabb és újabb szálai feslenek fel a csődvédelembe menekült FTX kriptotőzsde szövevényes üzleteinek. Sokan futnak a pénzük után, a legtöbben csekély sansszal. A legfrissebb fejlemény, hogy a bukott kriptoguru, Sam Bankman-Fried az FTX összeomlása előtt
egymilliárd dollárt fektetett kazahsztáni bitcoinbányákba.

A Genesis Digitalt
két német és három kazah bitcoinbányász alapította
még 2017-ben. A tervük az volt, hogy bitcoinbányászati adatközpontokat hoznak létre Kazahsztánban, kihasználva az ottani széntüzelésű erőművekkel előállított, viszonylag olcsó villamos energiát. Ahogy Abdumalik Mirakhmedov, az egyik kazahsztáni társalapító fogalmazott egy interjúban:
Mi hoztuk a szakértelmünket, a német partnerek pedig a technikai know-how-t.
A német társalapítók, Marco Streng és Marco Krohn többéves bitcoinbányászati tapasztalattal érkeztek, míg a kazah üzletembereknek helyi kapcsolataik és kereskedelmi múltjuk volt.
A Genesis Digital 280 megawatt beépített kapacitással rendelkezett 2021-ben, ami nagyjából százezer amerikai otthon áramfogyasztásának felel meg.
Kazahsztán a globális bitcoinbányászat egyik központja,
amely 2021 közepén az „iparág” csaknem egyötödének adott otthont a Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index szerint. Különösen azután lett népszerű, hogy bányászokat tiltottak ki Kínából.
Tavalyelőtt Bankman-Fried
százmillió dollárt irányított a kazahsztáni cégbe az Alameda kriptofedezeti alapból,
amelyben 90 százalékos irányítással rendelkezett. 2021 októberétől a Genesis Digital igazgatóságában is helyet kapott. Még abban az évben fogadta őt a kazah elnök, aki az ügyet ismerők szerint szkeptikusan fogadta a nagy ívű terveket a magas energiaköltségek miatt. Ennek ellenére az Alameda 2022 elején még 550 millió dollárt fektetett be a vállalatba, majd az FTX csődje előtt nem sokkal további egymilliárd dollárt.