Pénz- és tőkepiac

AZ OTP egyeztet Kijevvel a megbélyegző listáról, és cáfol

Az OTP Bank arról tájékoztatta a VG-t, hogy egyeztet az ukrán antikorrupciós ügynökséggel arról, miként lehet lekerülni a listájukról. A NAZK állításait tételesen cáfolták.

Az OTP Bank egyeztetéseket folytat az ukrán antikorrupciós ügynökséggel, az NAZK-val arról, hogyan tudna lekerülni annak megbélyegző listáról. „Az eddigi folyamat során minden információigényt teljesítettünk, de ha további kérdéseket kapunk, természetesen azokra is válaszolni fogunk” – válaszolta a Világgazdaság kérdésére az OTP Bank kommunikációs osztálya. Mint a VG megírta, a hét végén új nyilatkozat jelent meg az üggyel kapcsolatban az ukrán fél részéről:

BREAKING – Lekerülhet az OTP neve az ukránok feketelistájáról

Két kemény feltételt szabott a magyar banknak az ukrán antikorrupciós ügynökség.

 

OTP
Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Az OTP Bank szerepeltetése a „háború szponzoraként” teljességgel méltatlan, és arra fogunk törekedni, hogy erről meggyőzzük az ukrán illetékeseket is – írták válaszukban arra hivatkozva, hogy az ügynökség vezetője megerősítette korábbi állításait, amely szerint az OTP-vel az a problémájuk, hogy kedvezményes kölcsönöket nyújt olyan orosz katonáknak, akik részt vesznek az ukrajnai hadműveletekben. Ez az ukránok szerint az agresszor ország közvetlen finanszírozásaként értelmezhető.  

A magyar pénzintézet mindezeket ismét tételesen cáfolta

Az OTP Bank elítél minden, szuverén ország elleni agressziót, így az Ukrajna ellen elkövetettet is, és elkötelezett az ukrajnai polgárok és az ország gazdaságának támogatásában. 

Ennek jegyében bankunk a folyamatos szolgáltatás és a hitelezési tevékenység fenntartása mellett (forintban) milliárdos nagyságrendű humanitárius támogatással segítette Ukrajnát, és több száz háborús menekültnek nyújtott tartós szállást és ellátást Magyarországon.

Az NAZK az OTP Bankot megbélyegző döntése alátámasztására több téves, valótlan érvet hozott fel. Ezek közül az alábbiak a legjelentősebbek, amelyek cáfolatával az OTP Bank tisztázni kívánja a helyzetet:

1. „Az OTP Bank fontos szerepet tölt be Oroszország nemzetgazdasága szempontjából.”

Ezzel szemben a valóság az, hogy az OTP Bank Oroszországban 0,17 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, azaz a súlya az orosz bankpiacon nem éri el a két ezreléket. Az NAZK listájára az OTP-nél lényegesen nagyobb helyi jelenléttel rendelkező nemzetközi bankok és egyéb vállalatok nem kerültek fel, ami önmagában megkérdőjelezi a listára kerülésről szóló döntés hitelességét.

2. „Az OTP Bank Ukrajna megszállt területein (Donbasz, Krím) folytat tevékenységet.”

Ezzel szemben az igazság az, hogy az OTP csoport egyik tagja sem folytat semmilyen tevékenységet Ukrajna azon területein, amelyeket az Orosz Föderáció megszállás alatt tart. Az OTP csoport minden piacán a helyi és nemzetközi jogszabályok teljes betartásával működik, beleértve a szankciós előírásokat is. 

Ennek megfelelően 2014-ben is szabályszerűen és haladéktalanul megszüntette valamennyi tevékenységét a megszállt területeken. Az NAZK döntésének téves indoklása onnan származhat, hogy Oroszországban is van Donyeck nevű település, ahol valóban a közelmúltig volt (a nemzetközti szankcióknak megfelelően) működő OTP Bank fiók – az OTP-t feljelentő Olekszandr Dubinszki feltehetően ezt keverte össze az ukrajnai Donyeckkel.

3. „Az OTP Bank kedvezményes hitelt biztosít az orosz hadsereg tagjainak.”

Ezzel szemben a tények azt mutatják, hogy az Orosz Föderáció törvényben írja elő (106–FZ) valamennyi pénzügyi szolgáltatónak, hogy azok számára, akik részt vesznek a „különleges katonai műveletben”, 2023. december 31-ig mentesülniük kell a hiteltörlesztés és kamatfizetés alól. A határidő után a törlesztés folytatódik. Az OTP Bank sem kedvezményesen, sem máshogy nem nyújt új hitelt az Orosz Föderáció fegyveres állományának tagjainak.

4. „Az OTP Bank elismerte a Luhanszki és a Donyecki »Népköztársaság« létezését.”

Ezzel szemben a valóság az, hogy az OTP Bank – összhangban az EU és azon belül Magyarország hozzáállásával – soha semmilyen formában nem ismerte el ezeknek a területeknek az önállóságát.

 

NAZK Ukrajna Oroszország OTP Bank
Kapcsolódó cikkek