Egyértelmű jelzést küldött a tőkepiac Németországnak, a befektetők üdvözölnék, ha a hétvégi választás után felálló új kormány a német állampapír-kibocsátás felpörgetésével teremtene forrást a növekedés beindításához és a fegyverkezéshez – írja a Bloomberg.
A győzködés meglehetősen szokatlan, hiszen a kormányokat általában inkább bírálják a túlzott kiadások és a növekvő költségvetési hiány miatt. Más a helyzet azonban Európa vezető gazdaságában, ahol az ország évtizedek óta tartó önfegyelme miatt alacsony a büdzsé eladósodása, s így
bőséges hitelfelvételi lehetőség áll rendelkezésre egy olyan időszakban, amikor a gazdaságnak égető szüksége van az élénkítésre.
A befektetők mindenesetre örömmel fogadnák a német kötvénykibocsátás növelését, hiszen Európában kevés a kiváló minőségű kötvény, amelyet az alapkezelők szívesen vásárolnak.
Ráadásul a hírügynökség szerint vannak arra utaló jelek, hogy a német politikusok egyre inkább felismerik az intenzívebb hitelfelvétel szükségességét, különösen a védelmi kiadások fedezésére.
Nem világos azonban, hogy az új kormányok milyen mértékben lazíthatják a 2008-as globális pénzügyi válságot követően a német alkotmányba foglalt hitelfelvételi korlátot, amely a szövetségi költségvetés – pénzügyi tranzakciókkal és a ciklikus hatásokkal kiigazított – nettó hitelfelvételének maximális mértékét a GDP 0,35 százalékában szabta meg, a tartományoknak pedig megtiltotta a kötvénykibocsátást.
A helyzet viszont az, hogy a német gazdaság – az évek óta tartó forráshiányos gazdálkodás, az olcsó orosz gáz elvesztése és Kína visszaesése miatt – tavaly már a második egymást követő évben zsugorodott, ami 1950 óta csupán másodjára fordult elő. Eközben a Trump-kormányzat egyre nagyobb nyomást gyakorol az Európai Unióra, hogy többet költsön a védelemre, és ne az Egyesült Államoktól várja az orosz fenyegetés elhárítását.
Noha a konzervatív CDU/CSU szövetség, amely várhatóan a legtöbb szavazatot kapja a vasárnapi választásokon, az adósságfék fenntartása mellett foglalt állást, ám Friedrich Merz, a pártszövetség kancellárjelöltje jelezte, hogy nyitott lenne a módosításra. A közvélemény-kutatások is azt mutatják, hogy a németek ellenállása enyhült a korlát lazításával szemben, és a Bundesbank azt tervezi, hogy a választást követően ismerteti módosító javaslatait.
Az biztos, hogy elbírná a piac a nagyobb német adósságkibocsátást.
A 10 éves német kötvények 2,5 százalék körüli hozama a legalacsonyabb Európában, és még tovább is csökkenhet az Európai Központi Bank (EKB) további várható kamatcsökkentéseire tekintettel.
A Bloomberg által tavaly megkérdezett befektetők szerint pedig az európai kötvénypiac a kibocsátás legalább 5 százalékos bővítését, azaz nagyjából 220 milliárd eurónak megfelelő további adósságot, hosszabb távon pedig akár 400 milliárd eurós többletadósságot is meg tudna emészteni.
A lendületesebb kibocsátás persze növelné a hozamokat, mivel az elmúlt évtized nagy részétől eltérően az EKB már nem szívja fel az euróövezeti államadósságot, ezért az árérzékeny magánbefektetőkön áll vagy bukik a siker.
A 10 éves hozam átlagosan mintegy 30 bázisponttal emelkedne minden további 100 milliárd eurós nettó kínálat után – mondta a Bloombergnek Adam Kurpiel, a Societe Generale kötvénypiaci stratégája.
Amíg a növekvő adósságból a beruházásokat és növekedést finanszírozzák, a piacok engedékenyek lesznek – tette hozzá Ales Koutny, a Vanguard vezetője, aki szerint a negatív példa Franciaország, ahol a friss forrásokat a napi kiadásokra fordítják.
Az Egyesült Államok hatalmas hitelfelvételei viszont erőteljes növekedést tápláltak.
Ha a növekedést egy százalékponttal vagy esetleg annál is többel felturbózzuk, akkor hirtelen minden aggodalom elpárolog
– emelte ki.
Az új német kötvényekre valószínűleg azonnal rávetnék magukat az európai nyugdíjalapok, biztosítók és bankok, amelyeknek kiváló minőségű, hosszú távú eszközökre van szükségük.
Európában már régóta probléma, hogy nem tudja felvenni a versenyt a 28 000 milliárd dolláros amerikai kötvénypiaccal. Németország mellett csupán
kapott mindhárom nagy hitelminősítő cégtől AAA minősítést.
A német költségvetési lazításból a többi európai ország is profitálna, hiszen a közelmúltbeli stagnálás ellenére az ország továbbra is a földrész legnagyobb gazdasága, és a növekvő német állami kiadások a tágabb régiót is vitalizálnák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.