BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új csúcsra nőtt a 4iG árbevétele

A cégcsoport újabb rekordokról számolt be konszolidált negyedik negyedéves gyorsjelentésében. A 4iG nettó árbevétele közel 18 százalékkal, míg az EBITDA-ja 15 százalékkal emelkedett új csúcsra 2024-ben.

Tovább növelte tavaly piaci jelenlétét a 4iG csoport, miközben jelentős mértékben javította konszolidált pénzügyi mutatóit, megerősítve versenyképességét és fenntartható növekedési pályáját. A 4iG 2024-es teljes évre vonatkozó, nem auditált IFRS szerinti konszolidált nettó árbevétele 17,7 százalékkal, 700,4 milliárd forintra nőtt, amelynek 85 százaléka a telekommunikációs, 15 százaléka pedig az informatikai divízióból származott – közölte a cégcsoport pénteken, tőzsdezárás után. 

4iG
A 4iG székháza / Fotó: Róka László

Az EBITDA 15 százalékkal, 230,8 milliárd forintra nőtt, míg az EBITDA-marzs 33 százalék lett, az egy részvényre jutó EBITDA 771,6 forintra emelkedett. 

Felpörgött a kereslet a mobilszegmensben

Az árbevétel- és az EBITDA-növekedés több kulcsfontosságú tényező eredménye:

  • A 4iG 2024-ben már a teljes évre vonatkozóan konszolidálta a Vodafone Magyarország pénzügyi teljesítményét, ami jelentős hatással volt a csoport eredményeire.
  • Erős keresletbővülés jellemezte a mobilszegmenst, valamint javult a telekommunikációs szektorban az egy előfizetőre jutó árbevétel (ARPU).
  • A csoport informatikai üzletága 2023-hoz mérten növelte árbevételét, ami tovább javította eredményességét.

A 4iG növekedése ellenére 48,5 milliárd forint adózott veszteséget könyvelt el, amelyet főként pénzkiáramlással nem járó tételek, például a felvásárolt leányvállalatok eszközei és kötelezettségei valós értékeléséből származó több át éven húzódó többletráfordítás (23,6 milliárd forint) és a nem realizált árfolyamveszteség (17,6 milliárd forint) okoztak. 

A pénzkiáramlással nem járó tételeken felül olyan egyszeri ráfordítások is jelentkeztek mintegy 9,9 milliárd forint összegben, amelyek a magyarországi telekommunikációs portfólió strukturális átalakításának következtében merültek fel. 

Az előző tételektől megtisztított adózott eredmény 2,7 milliárd forint volt 2024-ben.

Előrehaladt a 4iG cégátalakítási programja

A csoport 2024-ben jelentős cégátalakítási programot hajtott végre Magyarországon és sikeresen lezárta transzformációs programjának első szakaszát, aminek keretében:

  • megvalósult a távközlési leányvállalatok strukturális szeparációja (a távközlési cégek infrastruktúra és kereskedelmi vállalatokra váltak szét), 
  • levált a 4iG Nyrt.-ről a vállalatcsoport informatikai üzletága, amely önálló vállalatként, 4iG Informatikai Zrt. néven folytatja tevékenységét, 
  • megkezdődött a 4iG Csoport űr- és védelmi ipari érdekeltségeit összefogó holdingvállalat, a 4iG Űr- és Védelmi Technológiák Zrt. működése, illetve portfóliójának kialakítása. 

Egységes márkanév

Az átalakulás részeként a távközlési kereskedelmi leányvállalatok január 1-jétől egységes brand alatt, a One márkanéven működnek. 

A várhatóan 2025 második felében lezáruló transzformációs program hatékonyságot és versenyképességet tovább javító intézkedései mellett a nemzetközi expanzió és a jelentős globális üzleti együttműködések járulhatnak hozzá jelentősen a tulajdonosi értékteremtéshez. 

A cégcsoport hazai portfoliójának átstrukturálása közép és hosszú távon jelentős pénzügyi előnyökkel jár, amely hozzájárul a stratégiai célok eléréséhez, a pénzügyi és működési stabilitás további növekedéséhez.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.