Mérget vesznek a befektetők a szerda esti amerikai kamattartásra. Minap már azon élcelődött a Wall Street Journal, hogy Jerome Powel se nem héja, se nem galamb, hanem a zavaros vízben evickélő kacsa. Most mintha mégis megcsillanna valami irányvonal a víz tükrén. Úgy tűnik, szép csendben stratégiát vált a Fed, miközben Powell rezzenéstelen arca a változatlanságot tükrözi.
Az Egyesült Államokban már előre tekerték az órát, ezért hazai idő szerint este 7 órakor várható a kamatbejelentés, majd fél órával később Jerome Powell Fed-elnök sajtótájékoztatója. Bár a kamatbejelentéssel egy időben frissítik a makrogazdasági prognózist, a piacot a jegybankárok kamatvárakozásait tartalmazó Dot Plot ábra érdekli elsősorban.
A kamatvárakozás kamattartás (4,50 százalék),
de Donald Trump hektikus vámpolitikájának komoly felfelé mutató inflációs kockázatai vannak, s a potenciális gazdasági növekedést is visszafogják rövid távon, ezért lépéskényszerbe kerülhetnek az amerikai jegybankárok a következő negyedévekben.
A Dot Plot táblában decemberben 100 bázispontról 50 bázispontra csökkent az idei évre várható kamatvágás mértékét. A piaci szereplők most 60 bázispontot várnak, de az elmúlt hetekben 80 bázispont feletti kamatcsökkentési árazás is megjelent a piacon.A Dot Plot mediánja várhatóan marad 50 bázisponton, de
érdemes figyelni arra, miként csoportosulnak az egyes adatpontoknál a jegybankárok.
Decemberben 1 döntéshozó nem várt az idei évre kamatvágást, 3 jegybankár 25 bázispontost, 10 jegybankár 50 bázispontost (medián), 3 jegybankár 75 bázispontost, és 1-1 döntéshozó 100, illetve 125 bázispontost várt.
Nagyban spekulálnak a Wall Streeten: vajon mi húzódik a kamattartások mögött, mit takar Powell rezzenéstelen arca? Papírforma szerint a Fed jó hírek miatt csökkentheti a kamatot, például amikor az infláció mérséklődik. Ezt láthattuk tavaly. De a tisztviselők rossz hírek miatt is csökkenthetik a kamatot, olyankor, ha a gazdaság köhög. Most nagyon úgy tűnik, hogy
a jó hírekre alapozott kamatcsökkentési ajtó bezárult.
Az elsöprő vámemelések gazdasági sokkja felfelé hajtja az árakat és lassítja a gazdaságot. Ahogy Jay Bryson, a Wells Fargo vezető közgazdásza fogalmazott:
két szirt között hajózik a Fed: ha az infláció elszabadul, szigorítania kell, ha a munkanélküliségi emelkedik, akkor lazítani.
Valószínű, hogy az elkövetkező hónapokat az amerikai jegybankárok jellemzően semmittevéssel töltik. Ám eközben csöndben búcsút inthet a Fed a kamatcsökkentéseknek.
Trump első ciklusában volt már egy vámháború, amikor a Fed megelőző jelleggel csökkentette a kamatlábakat, hogy támogassa a gazdasági növekedést. De nem szabad elfelejteni, hogy akkor az infláció alacsony volt. Míg az elmúlt négy évben az infláció meghaladta a Fed célját. Ráadásul, a vállalkozásoknak volt idejük megtanulni, miként hárítsák a magasabb költségeket az ügyfelekre. Vagyis minden adott az árspirálhoz. Nem véletlenül árazzák a tőzsdék a stagfláció lehetőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.