BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fontos döntéseket hozott a Shell, örülnek a befektetők

Az európai olajóriás öt-hétmilliárd dolláros költségmegtakarítást tervez a következő öt év során, ám a befektetőknek így is több pénz juthat. A Shell terveit kedvezően fogadták a részvényesek.

Fontos pénzügyi és stratégiai döntéseket hozott kedden a Shell, amely jelentős kiadáscsökkentést tervez a következő években, a részvényesi juttatásra azonban így is többet fordítana az energetikai óriás.

Shell, LNG, befektetők, Verdict in the climate trial against Shell
Nem a befektetőkön spórol a Shell, amely felpörgetné LNG-termelését a következő években / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Jelentős költségcsökkentés jön az olajcégnél

A világ legnagyobb cseppfolyósítottföldgáz- (LNG) kereskedője 2028-ig 20-22 milliárd dollárra szorítaná le éves költségeit, amivel összesen 5-7 milliárd dollárt takarítana meg. A befektetőkről a nadrágszíj szorosabbra húzása mellett sem feledkeznek meg, sőt, a részvény-visszavásárlásokra fókuszálva még növelnék is az erre fordítható készpénzmennyiséget. A jövőben ugyanis a megtermelt szabad cash-flow 40-50 százalékát is részvényesi juttatásra fordíthatja a Shell, az eddigi 30-40 százalékkal szemben.

Az olajvállalat emellett a következő öt évben évi 4-5 százalékkal növelné LNG-értékesítését, miközben a kitermelést évente 1 százalékkal bővítené. Az olajkihozatal eközben stabilan napi 1,4 millió hordón maradhat.

Vegyipari eszközöket adhat el a Shell

A Shell eszközportfólióján belül is átalakításokat tervez, célja, hogy az évtized végére költségvetésének 10 százalékát alacsony szén-dioxid-kibocsátású tevékenységekre fordítsa.

A társaság „nagyobb értéket kíván felszabadítani erős vegyipari eszközportfóliójából”, ennek érdekében stratégiai és partnerségi lehetőségeket vizsgál az Egyesült Államokban, Európában pedig bezárásokat fontolgat.

Mindenki LNG-t akar majd 

A Shell becslései szerint a cseppfolyósított földgáz iránti globális kereslet 2040-ig 60 százalékkal nő majd, amit főként az ázsiai gazdasági növekedés, a mesterséges intelligencia hatása, valamint a nehézipar és a közlekedés karbonkibocsátásának csökkentésére irányuló erőfeszítések hajtanak. A Shell 29 millió tonna LNG-t termelt, és 65,8 millió tonnát értékesített tavaly.

Az olajipari nagyvállalat 3,5 milliárd dollár értékű részvény-visszavásárlást tervez a jelenleg is zajló negyedévben. Ez már a 13. egymást követő negyedév, amelynek során legalább 3 milliárd dollárt fordít erre a célra a vállalat.

 

A befektetők kedvezően fogadták a frissített terveket, a Shell londoni börzén jegyzett részvényei 1,8 százalékkal drágultak a kedd délelőtti kereskedés első felében.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.