Rekordot döntött a szélcsend Európában, február és április között a szélsebesség Európa-szerte a legnagyobb mértékben tért el a hosszú távú átlagtól 1940 óta – mutatott rá a Maine-i Egyetem Éghajlatváltozási Intézete. Ez nem kis fejtörést okoz a felfutó szélenergia-iparnak, amely az elmúlt tíz évben 380 milliárd dollár értékben növekedett.
Hiába a szélerőmű, a tartósan szélcsendes időjárás keresztülhúzhatja az energiaipar számításait. Az energiaszolgáltatók ezért a weather derivatives (időjárási származtatott ügyletek) piacához fordultak, és a korábbiaknál több szélerőművi fedezeti megállapodást kötnek erre a nyárra – mondta Pierre Buisson, a Munich Re viszontbiztosító vezető szerződéskötője a Bloombergnek.
Az érdeklődés a szélenergia fedezeti ügyletei iránt az elmúlt két-három évben jelentősen megnőtt, és a jelenlegi szélcsend ezt még tovább fokozta
– magyarázta Ralph Renner korábbi energiakereskedő és a Parameter Climate tanácsadó cég vezetője.
Az energiatermelők olyan szerződéseket kötnek, amelyek védelmet nyújtanak az elvártnál alacsonyabb szélenergia-termelés esetén. Vagyis ha egy energiaszolgáltató egy adott időszakra egy bizonyos mennyiségű áramtermeléssel számol, de a szélsebesség hiánya miatt ezt nem tudja elérni, a szerződésben szereplő partner kártérítést fizet neki.
Az ilyen ügyleteket jellemzően közvetlenül a szolgáltatók és a fedezeti szerződést kínáló cégek kötik meg.
Az időjárási származtatott ügyleteket már évtizedek óta használják a kedvezőtlen időjárási jelenségek anyagi kárainak kivédésére. Más iparágakban is elterjedtek, például a mezőgazdaságban, sporteseményeknél, a turizmusban és a szórakoztatóiparban.
Miközben az elmúlt évtizedekben a legtöbb árupiac és energiapiac egyre átláthatóbbá vált a szabályozói nyomás hatására, az időjárási származtatott piac nem indult el ezen az ösvényen. Nincs elérhető adat arról, hogy mennyire elterjedt a szélenergia-fedezeti piac, és az ezen a területen aktív cégek kérésre sem adnak információt – mutatott rá a hírügynökség.
A térség legnagyobb szélerőmű-üzemeltetői mind bővítették a kapacitásaikat tavaly. Az Iberdrola kismértékű termelésnövekedésről számolt be az első negyedévben, míg az Orsted termelése visszaesett. Németország legnagyobb áramtermelője, az RWE AG tengeri szélerőműveinek termelése egyharmadával is csökkenhetett.
Hiába épít rá Európa, csökkenhet a szélenergia termelése
A klímaváltozás befolyásolja a szélenergia termelését. Egyelőre nem világos ennek mértéke, azonban kutatók felhívják a figyelmet, hogy Európának kreatívabbnak kell lennie a megújuló energiaforrások fejlesztése terén, hogy ellensúlyozni tudja a szélenergia csökkenéséből adódó kihívásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.