Az elmúlt egy évben az Ausztriában is érezhető gazdasági nehézségek dacára az osztrák tőzsde vezető indexe, az ATX 21,3 százalékkal, 4418 pontra emelkedett, ám ezt csaknem teljes egészében 2025-ben hozta össze, hiszen év eleje óta 20,8 százalékkal került feljebb.
Az elképesztő rali ellenére a császárváros fő tőzsdemutatója – a DAX-szal ellentétben még messze van történelmi csúcsától, 2007-ben, a pénzügyi világválság kirobbanása előtti hónapokban ugyanis 4968 pontos csúcsig jutott, aminek az ismételt eléréséig még nagyjából 10 százalékkal kellene erősödnie.
Az indexben szereplő 20 vállalat közül érdekes módon egy olyan vállalatban látja a legtöbb fantáziát az LSEG elemzői konszenzusa, amelynek eléggé gyengén sikerült az első negyedéve, ugyanakkor speciális szaktudása révén könnyedén újra a növekedés útjára léphet.
A kőolajipari berendezéseket gyártó Schoeller-Bleckmannról van szó, melynek árfolyama jelenleg 31 euró körül jár, miközben az elemzői konszenzus 43,46 eurós, azaz 40 százalékkal magasabb céláron ajánlja vételre.
Az alsó-ausztriai Ternitzben működő iparvállalat árbevétele az előző év azonos időszakához mérten 12 százalékkal, 129 millió euróra, míg nettó nyeresége 13,3 százalékkal, 13 millió euróra csökkent. A menedzsment szerint a visszaesést az eszkalálódó vámháború és az ebből fakadó gazdasági bizonytalanság okozta, mivel emiatt lefékeződik az olaj és földgáz iránti globális kereslet növekedése is.
A cégvezetés mindezért nehéz második negyedévre számít, konkrét célszámok meghatározásától pedig el is tekintett.
A vállalat stratégiájának megfelelően eközben folytatja tevékenysége diverzifikálását, az olaj- és gázipari függését akvizíciókkal lazítva, amire 323 millió eurós likviditással rendelkeznek.
Különösen nagy lehetőséget látnak a geotermiában, mivel a geotermikus fúrásokra is alkalmasak a berendezései.
Indokoltabbnak tűnik az optimizmus a szintén az energetika területén – és ugyancsak Alsó-Ausztriában – működő EVN AG esetében, mely a villamosenergia-, gáz-, hő- és vízszolgáltatás mellett hulladékhasznosítással is foglalkozik. Ráadásul most már nemcsak Ausztriában, hanem például Bulgáriában és Észak-Macedóniában is megjelent.
A vállalat forgalma 2024/25-ös üzleti éve tavaly október 1-jétől idén március végéig tartó első felében 6,6 százalékkal, 1,7 milliárd euróra bővült, míg nyeresége 26 százalékkal, 250 millió euróra, az egy részvényre jutó profit (EPS) pedig ugyanilyen mértékben 1,41 euróra nőtt.
Az elemzők a momentán 24,5 euró körül ingadozó részvény célárát 33 euróra tették, a befektetőket mintegy 34 százalékos felértékelődési potenciállal kecsegtetve. A cég megerősítette éves várakozását is, eszerint a nettó profit a 400-440 millió eurós sávban maradhat, a jövő évi osztalékot pedig 0,82 euróra várják.
Több mint 20 százalékos, egészen pontosan 21 százalékos felértékelődésre számítanak az elemzők a Wienerberger részvényeiben is, melyeket vételre ajánlanak. Úgy vélik, a jelenlegi 32,44 euróról akár 39 euró fölé is drágulhatnak a papírok. Az építőanyagokat, köztük a hagyományos téglát, illetve egyebek között burkolótéglákat és tetőcserepet is gyártó vállalatot nem kell Magyarországon sem bemutatni.
A cég robusztus növekedéssel rukkolt ki az első negyedévben, bevételei 15 százalékkal, 1,1 milliárd euróra emelkedtek, EBITDA-ja pedig 13 százalékkal, 130 millió euróra gyarapodott.
A Wienerberger ráadásul erős keresletet érzékel Európa-szerte az épületfelújításokban,
amit a cég szerint – a megindult béketárgyalásokból következően – a közeljövőben tovább erősíthet Ukrajna újjáépítése is.
A vállalat az első negyedévben több mint 1,1 millió saját részvényét vásárolta vissza, ami alaptőkéjének mintegy 2%-át teszi ki, miközben egymilliárd eurós stabil likviditási tartalékot épített fel.
Különleges területen tevékenykedik a DO & CO AG is, lévén egy nemzetközi cateringspecialistával van dolgunk, melynek három fő területe a légitársasági étkeztetés, a nemzetközi rendezvények cateringkiszolgálása, illetve az éttermek és szállodák ellátása.
Mivel a cég üzleti éve a légitársaságokéhoz igazodik, utoljára a 2024/25-ös pénzügyi év harmadik negyedéről számoltak be még februárban. Az viszont az európai turizmus újjáéledésével párhuzamosan remekül sikerült. A bevétel ugyanis 34,5 százalékkal, 643 millió euróra, az adózott profit pedig közel 65 százalékkal 28,75 millió euróra lőtt ki.
Nem véletlen tehát, hogy az elemzők már 201 euró fölé várják a vételre ajánlott részvények kurzusát, holott jelenleg még 173 euró alatt jár az árfolyam.
Az ötödik helyre került Andritz részvényeit 70 eurós célárral ajánlják vételre, mely 13,6 százalékkal magasabb, mint a szerda délelőtt kialakult 61,6 eurós árfolyam.
Az Andritz csoport testre szabott termelési rendszereket fejleszt és gyárt a cellulóz- és papíripar, az acélipar és más speciális iparágak számára.
A vállalat első negyedéves nem sikerült valami fényesen, az árbevétele például 6,6 százalékkal, 1,76 milliárd euróra, a nettó profitja pedig 14 százalékkal, 89 millió euróra esett. A befektetőket ugyanakkor az vigasztalhatja, s valószínűleg az elemzők is azért tartottak ki a vételi ajánlás mellett, mert az új megrendelések viszont 19,6 százalékkal, 2,33 milliárd euróra nőttek.
Nagyjából 26 százalékos prémiumot látnak az elemzők a Lenzing papírjaiban. A cégcsoport saját bevallása szerint világelső a növényi alapú (fákból készülő) cellulózszálak gyártásában és forgalmazásában, melyekből textileket és különböző kompozit anyagokat állítanak elő. Olyan érzékeny területeken is, mint például
A vállalat Ázsiában és az Egyesült Államokban is jelen van.
Annak ellenére azonban, hogy a szerdán 26 euró körül forgó részvényekre az LSEG konszenzusa 33 eurós célárat ad, a céget követő mind a hat elemző tartásra javasolja a papírt.
Pedig jól sikerült a cég első negyedéve. Noha a bevételei év/év csupán 4,8 százalékkal, 690 millió euróra nőttek,
az üzemi eredmény a tavalyi 1,5 millióról, 74,3 millió euróra, azaz az 50-szeresére,
míg EBITDA-ja 119 százalékkal, 156 millió euróra nőtt, miközben nettó eredménye 26,9 millió eurós veszteségből 31,7 millió eurós nyereségbe fordult.
A textilipari vállalat megerősítette pozitív kilátását a második félévre is, éves szinten továbbra is növekvő EBITDA-val számol a cégvezetés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.