Az osztrák kormánynak rövidesen döntenie kell arról, hogy milyen vadászgépekkel váltsák le a 2007-ben és 2009-ben hadrendbe állított Eurofigther Typhoonokat. A harci gépek ugyanis túl drágák Európa egyik legerősebb gazdaságának. A repülőket nemcsak horribilis áron vették meg, és az üzemeltetésük is sokba kerül, hanem a képességeik is korlátozottak – mutatott rá az Infostart.
Ausztria Eurofighter Typhoonjai a típus legelső sorozatához tartoznak, és nagyon behatárolt a felhasználhatóságuk. Lényegében csak vadászfeladatokra alkalmasak. Márpedig manapság a vevők részéről elvárás, hogy egy harci repülő egyszerre több vadász, támadó és felderítő feladatra is legyen alkalmas.
Éppen ezért a legtöbb ország már leváltotta az első szérirás Typhoonjait, és most az osztrák Bundesheer is így döntött. A pályázati feltételek miatt a jelöltek közül kiesik a svéd Gripen legutolsó, E/F-változata és az amerikai ötödik generációs F–35-ös.
A katonailag független Ausztriának az utóbbinál többek között az a kifogása, hogy nem akar függőségi helyzetbe kerülni az Egyesült Államoktól, főleg, hogy Donald Trump egyik pillanatról a másikra drasztikus döntést is meghoz, amit jól mutatott, hogy tavasszal azonnali hatállyal felfüggesztette a háborúzó Ukrajna életbe vágó katonai támogatását.
A közbeszerzési eljárás alapján az osztrák légierő új harci gépeként két európai gyártású repülő jöhet szóba: a német–brit–olasz–spanyol összefogással fejlesztett Typhoon legkorszerűbb, Tranch 4-es változata, valamint a francia Dassault Aviation gyártó Rafale vadászgépének a legutolsó, F4 szériája.
A két harci gép képességei egyformán kiemelkedők. Kialakításuk hasonló, és mindkettő a legmodernebb, úgynevezett fázisvezérlésű lokátort hordja az orrában. Ezenkívül a hatótávolságuk is jóval nagyobb, mint a korábbiaké volt, és egyszerre több célt tudnak követni, illetve azokra rakétát rávezetni.
Mindkét gépnek rendkívül fejlett az elektronikai zavarással szembeni védelme, miközben intenzíven tudják blokkolni az ellenség radarjait, számítógépes rendszereit. A maximális sebességük egyformán 1,8 Mach (körülbelül 2200 kilométer per óra), és az elérhető legnagyobb repülési magasságuk is szinte azonos – magyarázta elemző cikkében az Infostart.
Mindkét gép erős csapásmérő képességgel is rendelkezik. Ez a képesség az osztrák védelmi doktrínában kiemelten fontos a kis létszámú szárazföldi haderő miatt.
A Rafale-ból több európai nemzet légiereje is vásárolt, így a francia, a horvát, a szerb, a görög, az egyiptomi és az indiai. A Typhoont pedig a német, a brit, az olasz, a spanyol, a kuvaiti, a szaúdi, valamint több Öböl menti ország használja.
A Rafale és a Typhoon közötti verseny bizonyítja, hogy a kontinens gyors ütemben fejlődő fegyvergyártása nagy lehetőségeket rejt Európa önvédelme szempontjából.
Bécs várhatóan még idén dönt valamelyik harci gép beszerzéséről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.