A hét elején hivatalosan is kezdetét vette a vámháború második felvonása azzal, hogy Donald Trump és csapata elkezdte kiküldeni kereskedelmi partnereinek azon leveleit, melyben bejelenti, milyen vámtarifákat vet ki az Egyesült Államok az érintett országokból származó importra. A történelmi levelezés ugyan már két napja tart, és elég erős számokat is láthattunk (elég csak a rézre belengetett 50 százalékos vámra gondolni), a piac egyelőre nem hogy nem pánikolt be, gyakorlatilag meg sem látszott az árfolyamokon a mögöttes folyamat: a kriptopiac nagyjai, köztük a bitcoin és az ethereum, valamint a tőzsdék is állják a sarat.
A vámbejelentések megkezdése előtt hatalmas elemzői spekuláció fojt a világ minden szegletében arról, hogy a friss vámbejelentések vajon ismét földhöz verik-e a tőkepiacokat, ahogy tették az az áprilisi első hullám során: Trump a felszabadulás napjának keresztelt bejelentésében alaposan ráijesztett a világ szinte minden országára, a tőzsdék beszakadtak (az S&P 500 például 20 százalékos mínuszba került), és a bitcoin is kíméletlen zuhanórepülésbe kezdett, januári csúcsáról 30 százalékot esett a kurzus. Ez a fajta piaci reakció egyelőre elmaradt, igaz, Amerika a legfontosabb kereskedelmi partnereivel kapcsolatban egyelőre nem is jelentette még be a vámszinteket, így azt, hogy ez így is marad, messze nem lehet borítékolni.
Az első piaci reakciók azonban egyértelműen arra utalnak, hogy a befektetők jelenleg sokkal nyugodtabban várják a bűvös számokat, mint áprilisban: a VIX félelemindex például, aminek értéke 20 pont alatt relatív nyugalomról árulkodik, 17 pont környékére korrigált a hétfői bejelentések előtt elért 18 pontjáról – nagyságrendekkel elmaradva attól a 65 pontos, szinte történelmi csúcsdöntést jelentő sávtól, amit az áprilisi bejelentések során elért.
A befektetői nyugalom pedig a bitcoin árfolyamán is látszik, a token az elmúlt öt napot tekintve 0,7 százalékos pluszban van, a hétfői bejelentések előtti szintjét lassan vissza is veszi már a kurzus, eközben pedig a kriptopiaci félelemindex sem adja jelét a bizonytalanságnak, a mutató a 100-as skálán a 66-os szinten parkol, ami bőven a kapzsisági tartományt, azaz a vevői túlsúlyt jelzi a piacon.
Szintén érdekes megnézni az arany árfolyamát: a sárga nemesfém mint hagyományos menekülőeszköz több mint 150 dollárt vesztett értékéből a nyár elején beállított rekordjához mérten , amikor a geopolitikai feszültségek is felfelé tolták a kurzust – jelenleg még mindig vezeti a sort az amerikai tőzsde és a bitcoin idei teljesítménye előtt, az olló azonban egyre szűkül, és mint látni, a friss vámbejelentések még az aranynak sem adták meg azt a lökést felfelé, ami a félelmek begyűrűzését jelezhetné.
A bitcoin mellett egyébként az ethereum is felülteljesít az elmúlt napokban, a második legnagyobb kriptodeviza árfolyama ugyanis 9 százalékot erősödött az elmúlt egy hétben, viszont még így is messze le van maradva a bitcoin mögött – az ethereum ugyanis 22 százalékos gödörben jár még jelenleg is az idei évet tekintve, szemben a bitcoin 16 százalékos ralijával.
A kriptopiac az idei év elején hatalmas lökést kapott Donald Trump kriptopárti lépéscsomagjain keresztül, melyek magukban foglalták
intenzíven beemelve mindezzel a köztudatba a kriptopiacot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.