A jen erősödött, miután Japán kormányzó koalíciója történelmi vereséget szenvedett a hét végi felsőházi választáson, politikai bizonytalanságot előidézve. Az ázsiai részvénypiac vegyesen reagált a politikai hírekre.
A japán jen kezdetben erősödött a dollárral szemben, mielőtt kissé visszavett a nyereségéből. A Nikkei részvényindex határidős jegyzései alig változtak, a belföldi piacok ünnepnap miatt zárva tartanak. Az amerikai részvényindexek határidős jegyzései 0,1 százalékkal emelkedtek az ázsiai kereskedés korai szakaszában.
A kereskedők most arra figyelnek, hogyan alakul a politikai bizonytalanság Japánban, mivel Isiba Sigeru miniszterelnöknek most részben az ellenzék támogatásával kell kormányoznia.
Ez az első alkalom 1955 óta, hogy a nagy múltú japán párt vezetője a törvényhozás legalább egyik házában többség nélkül irányítja az országot.
„A bizonytalanság általában a jennek kedvez, legalábbis kezdetben” – mondta a Bloombergbnek Rodrigo Catril, a National Australia Bank sydney-i devizastratégája.
Összességében a választási eredmény nem jó hír a japán eszközök számára, ezért a jen erősödését érdemes lehet eladási lehetőségként kezelni
– tette hozzá.
Eközben Donald Trump amerikai elnök elutasította azt a jelentést, amely szerint Scott Bessent pénzügyminiszter azt tanácsolta volna, hogy a piacok kedvezőtlenül reagálnának, ha Trump menesztené Jerome Powellt, a Fed elnökét.
Powell leváltása a Fed éléről továbbra is valószínűtlen, és még egy ilyen forgatókönyv esetén is nehéz elképzelni, hogy a többi kormányzó a kamatcsökkentésre szavazna, ha a gazdasági háttér ezt nem indokolja
– írták az ügyfeleknek szóló jegyzetükben a Barclays stratégái. „Az ilyen hangzatos híreken túl a dollár konszolidációjának jelei mutatkoznak, talán annak jeleként, hogy a piacok eltérően reagálnak a vámintézkedésekre, mint korábban.”
A vámokkal kapcsolatban az Európai Unió képviselői már ezen a héten összeülhetnek, hogy kidolgozzanak egy intézkedési tervet arra az esetre, ha Trump no-deal forgatókönyvvel állna elő. Trump tárgyalási álláspontja a vámok terén az augusztus 1-jei határidő közeledtével várhatóan tovább keményedik.
Ázsiában Kína kerül a figyelem középpontjába, ahol hétfőn teszik közzé a hitelreferencia-kamatlábakat. A Bloomberg Economics szerint a kínai kereskedelmi bankok várhatóan második egymást követő hónapban is változatlanul hagyják a kamatlábakat, mivel a jegybank óvatos politikáját követik, és a növekedési adatok a gazdaság ellenálló képességét tükrözik.
A második negyedéves GDP-adatok várhatóan azt mutatják, hogy a kínai gazdaság viszonylag jól teljesít a 90 napos kereskedelmi háborús fegyverszünet idején, így a jegybank valószínűleg nem siet lazítani
– írta Eric Zhu, a Bloomberg Economics közgazdásza egy jegyzetben. „Mivel a nettó kamatmarzsok szűkek, a bankoknak nincs erős ösztönzésük a hitelkamatok csökkentésére, hacsak a jegybank nem lép tovább.”
Visszatérve Japánhoz: a kereskedők hetek óta idegesen várták a választás kimenetelét, attól tartva, hogy Isiba pártjának gyenge szereplése újabb kormányzati költekezés és adócsökkentések előtt nyithatja meg az utat. Ez nyomás alá helyezte a jent, és többéves csúcsra lökte a japán államkötvényhozamokat.
„A jennel kapcsolatban a pesszimizmus az úr” – mondta Steven Englander, a Standard Chartered G10-es devizakutatási részlegének vezetője.
A japán deviza mindössze két-három napnyi veszteséget dolgozott le. Még ezekkel a nyereségekkel is csak alig mozdult el az elmúlt év legalacsonyabb szintjeiről
– tette hozzá.
Devizák
Kriptodevizák
Nyersanyagok
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.