BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: éleződhet a vámháború, nagy ingadozások várhatók a héten az árfolyamokban

Hatalmas fordulat történt a japán felső házi választáson: a kormánykoalíció történelmi vereséget szenvedett. A héten várhatóan egyre fokozódik a vámháború körüli szájkarate – a részvénypiac nagy ingadozásokkal reagálhat.

A jen erősödött, miután Japán kormányzó koalíciója történelmi vereséget szenvedett a hét végi felsőházi választáson, politikai bizonytalanságot előidézve. Az ázsiai részvénypiac vegyesen reagált a politikai hírekre. 

részvénypiac
Zivataros hét várható a vámháborúban – volatilitással reagálhat a részvénypiac / Fotó: AFP

A japán jen kezdetben erősödött a dollárral szemben, mielőtt kissé visszavett a nyereségéből. A Nikkei részvényindex határidős jegyzései alig változtak, a belföldi piacok ünnepnap miatt zárva tartanak. Az amerikai részvényindexek határidős jegyzései 0,1 százalékkal emelkedtek az ázsiai kereskedés korai szakaszában.

Történelmi fordulat Japánban

A kereskedők most arra figyelnek, hogyan alakul a politikai bizonytalanság Japánban, mivel Isiba Sigeru miniszterelnöknek most részben az ellenzék támogatásával kell kormányoznia. 

Ez az első alkalom 1955 óta, hogy a nagy múltú japán párt vezetője a törvényhozás legalább egyik házában többség nélkül irányítja az országot.

„A bizonytalanság általában a jennek kedvez, legalábbis kezdetben” – mondta a Bloombergbnek Rodrigo Catril, a National Australia Bank sydney-i devizastratégája. 

Összességében a választási eredmény nem jó hír a japán eszközök számára, ezért a jen erősödését érdemes lehet eladási lehetőségként kezelni

– tette hozzá.

Nem valószínű Powell leváltása

Eközben Donald Trump amerikai elnök elutasította azt a jelentést, amely szerint Scott Bessent pénzügyminiszter azt tanácsolta volna, hogy a piacok kedvezőtlenül reagálnának, ha Trump menesztené Jerome Powellt, a Fed elnökét. 

Powell leváltása a Fed éléről továbbra is valószínűtlen, és még egy ilyen forgatókönyv esetén is nehéz elképzelni, hogy a többi kormányzó a kamatcsökkentésre szavazna, ha a gazdasági háttér ezt nem indokolja 

– írták az ügyfeleknek szóló jegyzetükben a Barclays stratégái. „Az ilyen hangzatos híreken túl a dollár konszolidációjának jelei mutatkoznak, talán annak jeleként, hogy a piacok eltérően reagálnak a vámintézkedésekre, mint korábban.”

Az EU felkészült a vámháborúra

A vámokkal kapcsolatban az Európai Unió képviselői már ezen a héten összeülhetnek, hogy kidolgozzanak egy intézkedési tervet arra az esetre, ha Trump no-deal forgatókönyvvel állna elő. Trump tárgyalási álláspontja a vámok terén az augusztus 1-jei határidő közeledtével várhatóan tovább keményedik. 

Ázsiában Kína kerül a figyelem középpontjába, ahol hétfőn teszik közzé a hitelreferencia-kamatlábakat. A Bloomberg Economics szerint a kínai kereskedelmi bankok várhatóan második egymást követő hónapban is változatlanul hagyják a kamatlábakat, mivel a jegybank óvatos politikáját követik, és a növekedési adatok a gazdaság ellenálló képességét tükrözik. 

A második negyedéves GDP-adatok várhatóan azt  mutatják, hogy a kínai gazdaság viszonylag jól teljesít a 90 napos kereskedelmi háborús fegyverszünet idején, így a jegybank valószínűleg nem siet lazítani 

– írta Eric Zhu, a Bloomberg Economics közgazdásza egy jegyzetben. „Mivel a nettó kamatmarzsok szűkek, a bankoknak nincs erős ösztönzésük a hitelkamatok csökkentésére, hacsak a jegybank nem lép tovább.”

Japán aggodalmak

Visszatérve Japánhoz: a kereskedők hetek óta idegesen várták a választás kimenetelét, attól tartva, hogy Isiba pártjának gyenge szereplése újabb kormányzati költekezés és adócsökkentések előtt nyithatja meg az utat. Ez nyomás alá helyezte a jent, és többéves csúcsra lökte a japán államkötvényhozamokat.

„A jennel kapcsolatban  a pesszimizmus az úr” – mondta Steven Englander, a Standard Chartered G10-es devizakutatási részlegének vezetője. 

A japán deviza mindössze két-három napnyi veszteséget dolgozott le. Még ezekkel a nyereségekkel is csak alig mozdult el az elmúlt év legalacsonyabb szintjeiről 

– tette hozzá.

Részvénypiac

  • Az S&P 500 határidős jegyzései alig változtak magyar idő szerint hétfő hajnalban. 
  • A Hang Seng határidős jegyzései 0,1 százalékkal emelkedtek. 
  • Az S&P/ASX 200 határidős jegyzései 0,6 százalékkal csökkentek.

Devizák

  • A Bloomberg Dollar Spot Index alig mozdult. 
  • Az euró árfolyama 1,1631 körül stagnált. 
  • A japán jen 0,3 százalékkal 148,42 jen-dollár árfolyamra emelkedett. 
  • A kínai jüan árfolyama alig változott, 7,1783 jüan-dollár körül mozgott.

Kriptodevizák

  • A bitcoin 0,7 százalékkal 117 358,97 dollárra gyengült. 
  • Az ether 0,1 százalékkal 3 746,41 dollárra emelkedett. 

Nyersanyagok 

  • Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj 0,1 százalékkal 67,44 dollárra drágult hordónként. 
  • Az arany árfolyama az azonnali piacon alig változott.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.