BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zsíros osztalék híján is zsákolják a népszerű SZIT részvényt

Nincs döntés az Appeninn tavalyi többmilliárdos eredményéről. Így akár még osztalék is lehet belőle, de sokaknak az eredménytartalék is elfogadható lenne. A spekulánsok viszont csak azt nézik, hogy jóval olcsóbb, mint az egy részvényre eső saját tőke.

Csúnyán elbukott áprilisban a zsíros osztalékjavaslat az Appeninn közgyűlésén . Ám a remélt osztalék kiárazódása után kétszer is visszaépült az árfolyam. Ma délelőtt is közel 50 milliós forgalommal vették a papírt, napon belül egy-másfél százalékos pluszba lendítve. Ezzel az Appeninn az ötödik legforgalmasabb részvény volt délelőtt, csak a blue chipek forogtak jobban.    

zsíros osztalék
SZIT papírt a zsíros osztalék reményében vesznek / Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

Zsíros osztalék helyett döntésképtelenség

Kisrészvényesek küzdöttek a szabályozott ingatlanbefektetési társaság (SZIT) áprilisi éves rendes közgyűlésén az osztalékért, ám három javaslatot, köztük az igazgatóság által előterjesztettet, szavaztak le a többségben lévő nagyrészvényesek. Végül nem döntöttek arról, hogy miként használja fel a vállalat a tavalyi többmilliárdos nyereségét. 

Ami azért is feltűnő, mert 

a SZIT részvények legfőbb vonzereje, hogy jellemzően eredményük 90 százalékát kifizetik osztalékként.  

Ez 5,6 milliárd forintot, azaz részvényenként közel 120 forintot jelentett volna, ami az akkori 880 forintos árfolyam mellett bő 13 százalékos osztalékhozammal kecsegtetett. Igaz, a törvény csak az igazgatóság javaslattételi kötelezettségét írja elő, a közgyűlés nem köteles ezt elfogadni.

A várakozásra osztalékrali épült,

s ennek során a tavalyi évet 666 forinton záró részvény árfolyamát április elején 990 forintig hajtották fel. Majd a közgyűlést követően 700 forint alá zuhant vissza a kurzus.

 

Hétszáz forint alatt felcsipegetik 

Érdekes képet mutat az Appeninn árfolyama a balul sikerült áprilisi közgyűlés óta. Látszik, hogy amint 700 forint alá csúszik a kurzus, máris csipegetni kezdik a spekulánsok. Nem véletlenül, hiszen az eredményről még nincs döntés. Szóba jöhet az osztalék, az eredménytartalék vagy akár a sajátrészvény-vásárlás is. Esetleg az akvizíciós sztori. Legvalószínűbb az eredménytartalék lehet, ha az egyik nagytulajdonos már a közgyűlés előtt ezt az álláspontot képviselte. 

Amíg döntés nincs, addig bármi lehet. A fórumozó kisbefektetők abban reménykednek a vásárlások láttán, hogy talán a „bennfentesek” már sejtenek valamit.  

Valójában a részvényt csipegető spekulánsok nem kockáztatnak sokat, ha

az egy részvényre eső saját tőke a tavaly év végi állapot szerint 2,5 euró,

vagyis ezerforintos árfolyam alatt jó eséllyel olcsón vásárolnak.   

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.