Nagyban megkönnyítheti az osztálypénz szedését és nyilvántartását, ha ezt bankszámlán keresztül oldják meg a szülők. A legtöbb iskolában és osztályban persze még mindig a készpénz gyűjtése számít az elfogadott módszernek, részben azért, mert a szülők egy (most már általában kisebb) része nem tudja vagy nem akarja megoldani a rendszeres átutalást.
Az osztálypénzt általában a szülői munkaközösség képviselője szedi az iskolákban, mert egyrészt ő rendelkezik a legtöbb ismerettel az adott tanévre várható kiadásokkal, másrészt a bevételek és kiadások nyilvántartása olyan adminisztratív feladat, amelyet, ha egy mód van rá, egy szülő sem vállal magára. Osztálypénzt pedig általában két jogcímen szednek az ezzel megbízott szülők: vannak a rendszeresen felmerülő kiadásokat fedező, havi befizetések és az egyszeri nagyobb kiadások – kirándulás, ballagás, szalagavató – fedezésére szolgáló célbefizetések. Az előbbi mértéke rendszerint havi néhány ezer forint gyermekenként.
Az osztálypénz kezelésére szolgáló bankszámlák annak ellenére sem terjedtek még el szélesebb körben, hogy a pénz elektronikus kezelése itt is számos előnnyel jár:
Az osztálypénz kezelésére szolgáló bankszámla nyitása előtt több szempontot is érdemes figyelembe venni. Az egyik, hogy a számla fenntartásának vannak költségei, amelyeket a szülőknek kell állniuk: tehát egy kis létszámú osztályban, ahol havi egy-kétezer forintot szednek be a szülőktől, nem feltétlenül szükséges a számla fenntartása. A másik: biztosítani kell, hogy a számla kezelőjén kívül rendelkezőként más is hozzáférjen a számlához: egyrészt az ellenőrizhetőség miatt, másrészt azért, hogy a számlát kezelő szülő akadályoztatásakor vagy távollétében is hozzáférhető legyen az osztálypénz. Az is fontos, hogy az osztálypénzszámla nyitása csak akkor lehet reális opció, ha ebbe minden szülő beleegyezik, hiszen „vegyes” elszámolási rendszert túl sok értelme nincs fenntartani.
Annak ellenére, hogy az osztálypénzek kezelésére szolgáló számlák eléggé pici szeletét adhatják a Magyarországon vezetett, már összesen több mint tízmillió lakossági bankszámlának, a BiztosDöntés adatai szerint jelenleg két hazai hitelintézet tart a kínálatban kifejezetten osztálypénz kezelésére szolgáló számlacsomagot: ezek – nem meglelő módon – több elemükben is hasonlítanak egymáshoz.
Az OTP Bank OTP Class nevű csomagjának – hívja fel a figyelmet a honlapján található tájékoztatóban a pénzintézet – egyik előnye, hogy a számla segítségével az osztály pénzügyei biztonságban kezelhetők, miközben a kiadások és a bevételek egyszerűen nyomon követhetők az OTP Mobilbankon és az eKréta felületén. Az OTP-nél a számlához társkártya igényelhető, tehát többen is intézhetik az osztály pénzügyeit. Az OTP konstrukciójának sajátossága emellett, hogy a számlavezetési díj és a számla további költségei annál kedvezőbbek, minél többen rendelkeznek OTP Junior számlával az osztályban: már öt Junior számlával is több kedvezmény elérhető, de az igazán nagy engedményeket 15 számla nyitásával lehet elérni.
A Gránit Bank Gránit Osztálypénz számlájánál a Gránit Osztálypénz Extra elnevezésű konstrukció több kedvezményt, illetve díjmentes szolgáltatást is tartalmaz: az utóbbinak ugyanakkor az a feltétele, hogy az osztályban legalább tíz gyermek rendelkezzen Gránit Family Junior bankszámlával. Az Extra számlacsomagnál díjmentes például a számlavezetés, a bankkártya éves díja és az elektronikus átutalási műveletek is.
Az osztálypénz kezelésére persze egy sztenderd lakossági bankszámla is megfelelhet: ennél viszont kiemelten érdemes figyelni a költségek alakulására és a kínált kedvezmények feltételeire is. A költségek közül kiemelten fontos a havi számlavezetési díj, az ATM-es készpénzfelvételek díja és a bankkártya (és a társkártya) fenntartásának díja is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.