A Budapesti Értéktőzsde a BÉT Legek díjátadó keretében idén is díjazta a pesti parkett 2024. évi kiemelkedő teljesítményeit.
Huszonöt kategóriában osztott ki díjakat a szakmai zsűri. A nagyszabású esemény a megszokott módon köszöntőkkel és inspiráló előadásokkal kezdődött, amelyeket többek között a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Tőzsde vezetői tartottak meg.
A BÉT Legek gála díjainak zömét a Tőzsdei Tanácsadó Testület szakmai zsűrije ítélte oda, míg egy kategória nyerteséről, Az év hazairészvény-kereskedési platformjáról ezúttal is a közönség szavazatai döntöttek.
Az eseményt Virág Barnabás, a Budapesti Értéktőzsde elnöke és az MNB alelnöke nyitotta meg, aki beszédében kiemelte: „Ha sikeresek szeretnénk lenni, akkor az erősségeinkre kell játszanunk. A magyar tőzsde hazánk egyik erőssége, amit az elmúlt években nyújtott teljesítménye alapján folyamatosan bizonyít is.”
Aláhúzta: „A világban a nagy átalakulások korát éljük, ahol a demográfia, az adósságszintek növekedése, a deglobalizáció és a digitalizáció új kihívásokat jelentenek. Bizalom és stabilitás szükséges ahhoz, hogy a magyar gazdaság szereplői és a tőzsde továbbra is sikeres maradjon.”
A nyitóelőadást követően a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, Matolcsy György elmondta: „A magyar tőzsde reneszánszát éljük, ami jól mutatja a gazdaság fejlődését és stabilitását. A 2013–2019 közötti időszakban a jegybanki programok a 3,9 százalékos éves átlagos növekedés felét biztosították. A siker kulcsa a kedvező kamatkörnyezet, a Növekedési Hitelprogram, az Önfinanszírozási Program és a devizahitelek forintosítása volt. Az aranytartalék 110 tonnára emelése mellett a BÉT visszavásárlása szintén hozzájárult a pénzügyi stabilitáshoz.
Amennyiben sikeresen alkalmazkodunk a globális trendekhez, a következő évek is a növekedés időszakát hozhatják
– szögezte le az MNB elnöke.
„A hazai tőkepiac rendkívül sikeres időszakát éli. Az elmúlt két évben a magyar részvényindexek, a BUX és a Bumix a világ legjobban teljesítő indexei között voltak 80, illetve 90 százalék feletti növekedéssel. Jelentősen részesedtek a piac sikeréből a hazai lakossági befektetők is, hiszen 2016 óta több mint ötszörösére nőtt a direkt lakossági részvényvagyon értéke, amely tavaly év végén meghaladta a 2500 milliárd forintot. Az elmúlt években pedig teljesen új szintre emeltük a tőzsdei finanszírozás ismertségét a hazai sikeres közép- és nagyvállalatok körében. Ennek eredményeként 2016 óta 38 új vállalat részvényeit és 90 vállalat kötvényeit vezettük be a BÉT-re. A részvénypiac mérete több mint háromszorosára növekedett, a vállalati kötvénypiac pedig hétszeres növekedést produkált a 2016–2024 közötti időszakban” – tette hozzá Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.
Idén először adták át a BÉT tőkepiac fejlesztéséért járó különdíjat, amelyet a Wallis csoport nyert el a hazai tőkepiac növekedésében és dinamizálásában az elmúlt 35 évben betöltött szerepéért.
Az Év legnagyobb új részvénybevezetése címet a Gránit Bank Nyrt. érdemelte ki, amely 2024. december 23-án jelent meg a tőzsde Standard kategóriájában.
Az egyik legnagyobb érdeklődést övező elismerést, Az év befektetési szolgáltatója díjat idén az Equilor Befektetési Zrt. nyerte el. A vállalat forgalmazóként részt vett az évszázad legnagyobb részvénypiaci tranzakciójának lebonyolításában. Az árupiac egyedüli szereplőjeként biztosítja a befektetők kereskedési lehetőségét. A társaság emellett aktív szerepet vállal a magyar befektetési lehetőségek népszerűsítésében a tőkepiaci oktatás és lakossági ismeretterjesztés területén.
A 2024-ben legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátói között az első helyezést az OTP Bank Nyrt. szerezte meg, míg a második helyen a Richter Gedeon Nyrt., a harmadik helyen pedig a Mol Nyrt. végzett.
A hitelintézet emellett elnyerte a Kibocsátói transzparencia díjat is, elismerve a piaci átláthatóság és kommunikáció terén végzett kiemelkedő munkáját, illetve a bank újonnan megjelentetett ETF-terméke is elismerésben részesült. A Richter nemcsak a második legnagyobb forgalmat elérő részvénykibocsátó lett, hanem elnyerte a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díjat is.
A legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cégek között
A Concorde Értékpapír Zrt. emellett megkapta Az év elemző műhelye díjat is, honorálva ezzel a cég piaci elemzések és befektetői tájékoztatás terén végzett munkáját.
A BÉT a középvállalati piac, az Xtend kategóriájában is több elismerést osztott ki, valamint az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír és a befektetői tudatosságot ösztönző intézmények is díjazásban részesültek.
Az év hazairészvény-kereskedési platformja kategóriában szereplő szervezetekre a szakmai zsűri helyett idén is a közönség szavazhatott online formában. A legtöbb szavazatot a tavalyi évhez hasonlóan a Raiffeisen Online Broker kereskedési rendszerére adták le.
Csökkenő nyereséggel zárta az évet a Budapesti Értéktőzsde
Tavaly a kereskedési bevételek 17 százalékkal nőttek a megelőző évhez képest. A BÉT-re 2024. december végén 155 kibocsátó vállalat értékpapírjai voltak bevezetve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.