A héten zajlott le az Nvidia éves fejlesztői konferenciája, a GTC, melyen a vállalat bemutatta legfrissebb fejlesztéseit és termékeit, köztük a videókártyák új királyát, a GeForce 5090-et, amely 30 százalékkal kisebb és hatékonyabb is, mint a cég előző zászlóshajója. Az igazi újdonság azonban nem a menetrendszerűen érkező videókártya-generáció volt, hanem azok az inkább technikai újdonságok, amelyeket a vállalat a hét során bemutatott.
Jensen Huang és csapata a konferencia alapját a köré a tematika köré húzta fel, hogy a mesterséges intelligencia (MI) az eddigi, főként a megfigyelésen és az annak alapján előállított reprodukción alapuló tevékenysége helyett a közeljövőben már azon lesz a fókusz, hogy az MI-modellek önálló ügynökként tudjanak majd üzemelni: megérteni a feladatokat, kitalálni és érvekkel alátámasztani, hogy milyen módon oldanák meg őket, majd a saját tervük alapján végre is hajtani a kívánt akciót. Ehhez a munkamenethez természetesen nagyságrendekkel nagyobb számítási kapacitásra van szükségük a modelleknek,
az Nvidia pedig ott tart, hogy mindezt a hardveres igényt kielégítse.
Ennek a folyamatnak az alapja a Blackwell MI-csipcsalád újabb és újabb tagjainak folyamatos bevezetése: az idén a Blackwell Ultra érkezik majd, jövőre ezt a Vera Rubin követi, 2027-ben pedig már a Rubin Ultra néven futó csipet kapják meg a fejlesztők, kutatók és MI-üzemeltetők. Érdekesség, hogy míg az Ultra még „csak” 20 petaflopos számítási teljesítményt tud majd leadni, addig a Rubin Ultra már 100 petaflopos kapacitással fog rendelkezni. A 100 petaflopos kapacitást úgy lehet nagyságrendileg elhelyezni, hogy
hogy kiszámoljuk azt, ami a Rubin Ultra számára mindössze egyetlen másodpercet vesz majd igénybe.
De az Nvidia nem csak számítási teljesítmény terén tett le egy egészen felfoghatatlan dolgot az asztalra, bejelentette azt is, hogy a Groot N1 néven futó modelljét, melyet a jövendőbeli humanoid robotok szoftveres keretrendszerének szán, teljesen nyílt forráskódúvá tette, tehát a világ bármely pontján bármely fejlesztő felhasználhatja saját projektjeihez a modellt.
És a robotika világánál maradva, az Nvidia bejelentette a Newton névre keresztelt szoftverét is, melyet a Disney-vel és a Google DeepMind-csapatával közösen fejleszt: a Newton egy olyan szoftveres motor, amely lehetővé teszi a robotok számára, hogy a valós környezetüket felmérve közlekedjenek, például ne botoljanak meg a szőnyeg szélében. Sőt, a vállalat jövőre már azt várja a modelltől, hogy a Disney vidámparkjaiban üzemelő robotokba is beépíthesse őket, hogy azok emberszerű interakcióba tudjanak majd lépni a látogatókkal.
Az Nvidia pedig mindemellett arról is beszámolt, hogy partnerségre lépett a General Motorsszal, hogy egy olyan MI-szoftvert hozzanak létre közösen, amelyet a járműtervezés és -gyártás, valamint az önvezetés terén is fel lehet használni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.