BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az OPEC enged, a piac szenved

2003.01.14., kedd 00:00

Beadta a derekát az olajkartell, az idén már másodszor bővíti kínálatát. Előzőleg hónapokig érvelhetett azzal, hogy az olaj drágaságát nem a valós piaci helyzet, hanem politikai tényezők tartják magasan. Ennek a rendezése pedig nem tiszte. Ám saját kosárára túllépte azt a határt, ami fölött exportnövelésre tett ígéretet, és kibillent a kereslet és a kínálat egyensúlya is. A tél tombol az északi féltekén, az erőművek falják az olajat és a gázt. Mindazonáltal az olajdrágító tényezők közül csak a tél az, ami pár hónapon belül biztosan elmúlik. Nem csoda, ha az elemzők nem remélnek a kvótaemeléstől számottevő olajáresést.

Annál bizonytalanabb, az árat magasan tartó két fő politikai tényező - a venezuelai sztrájk és az iraki háborús várakozás - kimenetele. "Irak olaja nélkül még ellenne a világ" - hallhatjuk gyakran a közvélemény megnyugtatására törekvő politikusok és az arab állam piaci szerepét átvenni készülő olajcégek részéről. De nem biztos, hogy ez így van. Eddig kevés szó esett róla, most annál több, hogy maguk az OPEC-tagok is kapacitásaik felső határán termelnek. Ez addig a saját ügyük volt, amíg "magánszorgalomból" lépték túl kvótáikat. Most viszont, hogy szinte muszáj lenne több olajat dobni a piacra, zavarba jöhetnek.

Lassan érnek be az orosz olajexport-növelési tervek is. Nem lehet sokáig a fél világot megkerülve, tartályhajón szállítani az olajat. Az új piacok gazdaságos eléréséhez új olajkikötők és vezetékrendszerek kellenek. De ezek nem néhány hónapos beruházások. Az olajexportért felelős orosz miniszterelnök-helyettes, Viktor Hrisztyenko épp a minap panaszkodott, hogy az új útvonalak közül a legelső, az Adria-Barátság is jó, ha még az idén elkészül.

Rövid időn belül Venezuelából sem várható sok olaj. Szakértők szerint a helyzet ottani azonnali konszolidálódása esetén is legfeljebb a második negyedre állna vissza az ország sztrájkok előtti olajkivitele. Emlékezetes, hogy a dél-amerikai országban az általános elégedetlenség éppen akkor fajult odáig, hogy leállítsa kivitelét az USA egyik legnagyobb olajszállítója, amikor annak egy másik OPEC-taggal támadt konfliktusa.

Nemigen van mitől esnie az áraknak, holott az olcsóbb olajra nagy szüksége lenne a recesszióból épp hogy éledező világgazdaságnak. Várhatunk: a közel-keleti békére, a sztrájk elmúlására, az exportkapacitások kiépülésére. Az OPEC újabb kvótaemelésére.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.