Egyértelműen a csütörtöki inflációs adat érdemli ki a hét makrogazdasági érdekessége címet. Az utóbbi hónapok legnagyobb meglepetését okozta az augusztusi infláció indexe. Az egy évre visszatekintő drágulás mértéke 4,7 százalék volt, jóval alulmúlva az 5,0-5,2 százalékos piaci előrejelzéseket. A kellemes meglepetést elsősorban az okozta, hogy az idényáras élelmiszerek jelentősen veszítettek árukból, s hogy a várakozásokkal ellentétben az áramáremelés hatása még nem jelent meg az augusztusi adatokban.
A folytatásban ugyanakkor már megjelenik majd a magasabb áramszámlák hatása, amit a szeptemberi árstatisztika már látni fog, és a nagy szezonális ingadozást mutató termékeknél (ruha, zöldség) is számítani lehet a hagyományos korrekcióra. Nem szűntek meg viszont azok a tényezők, amelyek az infláció növekedésének veszélyét jelentik. Az aszály jelei már tetten érhetők a liszt árának megugrásában, és a forint gyengülésének tudható be, hogy az elmúlt két hónapban 0,5 százalékkal emelkedtek a tartós fogyasztási cikkek árai, szemben az előző fél év 1,3 százalékos csökkenésével.
A fenti okok miatt a piaci elemzők egyelőre kivárnak, vagy csak óvatosan módosítanak decemberi előrejelzéseiken. Négy hazai makroelemző decemberi előrejelzéseinek átlaga 5,1 százalék. A következő év borús kilátásai még ennyit sem javultak. Az áfakulcs emelése önmagában is 1-1,5 százalékkal növeli az inflációt, és bár ez a hatás ideiglenes (egyszeri árszínvonal-megugrás), a várakozásokon keresztül hosszabb távon is gondokat okozhat az infláció elleni küzdelemben.
A múlt hetet egyébként a külkereskedelmi termékforgalom publikálásával indította a KSH. Ebből megtudhattuk, hogy júliusban ugyan javult a magyar export teljesítménye, ám a kivitel - euróban számolva - még így sem érte el a 2002. júliusi szintet: a csökkenés 0,7 százalékos volt. A behozatal 4,4 százalékkal bővült. Mindennek eredményeként az első hét hónapban a kivitel 2,6-del elmaradt az egy évvel korábbi bázistól, a behozatal ugyanakkor 2,9 százalékkal meghaladta azt. A fenti adatok fényében már nem okozott különösebb meglepetést a pénteken közreadott fizetésimérleg-statisztika sem, ami némileg a korábbi elemzői várakozások alatt teljesített. A folyó fizetési mérleg egyenlege júliusra 408 millió eurós hiányt mutat. (OG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.