Minden korábbinál nagyobb befektetői érdeklődés és lendület jellemezte a ferencvárosi rehabilitációt Lakos Imre irányítása alatt, amit a számok is mutatnak. Míg ugyanis 1992-2000 között mintegy 1000 új lakás épült, az elmúlt négy és fél évben több mint 2000 lakást hoztak tető alá, és ugyanennyi építése van folyamatban.
Kifejezetten neki való feladatnak érezte a SEM IX. Városfejlesztő Rt. vezérigazgatói posztját, hiszen a városrehabilitációban minden korábbi tapasztalatát kamatoztatni tudja.
Előzőleg ugyanis az építőiparban tevékenykedett különböző cégeknél, mint például az Építőgépgyártó Vállalat, valamint a Vegyépszer, ahol beruházói oldalról ismerhette meg a szakmát. Amikor a rendszerváltást követően a XI. kerület alpolgármestere lett, átkerült a "barikád" másik oldalára. Megismerkedett a hatósági feladatokkal, testületi munkával, valamint megtapasztalta azt, hogy milyen az, amikor egy önkormányzatnak kell fejlesztenie. Később a Sportlétesítmények Rt. élén cégvezetői ismereteket is szerzett.
E különböző területeken szerzett tapasztalatok egyike sem volt nélkülözhető a városrehabilitáció során - vallja Lakos Imre. A siker fontos eleme volt továbbá az összehangoltság, az átfogó városfejlesztési elképzelések, valamint a rendkívül következetes és kiszámítható kerületi lépések.
A részletes rendezési terv előre kijelölte a bontandó és felújítandó részeket. Mindehhez hozzárendelték az ütemezést, amit következetesen betartottak. Az önkormányzat a telkek értékesítéséből származó bevételeket visszaforgatta a rehabilitáció egyéb feladatainak finanszírozásába, a lakók elhelyezésébe, a parkosításba és a közterületek színvonalának javításába. Ezt egészítette ki a befektetői tőke.
Alapvető cél volt, hogy a befektetőket partnerként kezeljük, elfogadtuk, hogy nekik is jól kell járni - hangsúlyozta Lakos Imre, aki büszke arra, hogy több mint 30-40 komoly befektetőt sikerült a Ferencvárosba csábítani. Továbbá több milliárd forint értékben hasznosítottak ingatlanokat úgy, hogy eközben egyetlen probléma vagy visszaélés sem történt. Az egy négyzetméterre eső befektetők száma ma a Ferencvárosban a legnagyobb. A cégek egészséges versenyben állnak egymással, melynek köszönhetően egyre szebb és jobb minőségű lakások épülnek, miközben az árak sem szabadulnak el.
A városfejlesztést csak hoszszú távú koncepció alapján lehet megvalósítani, úgy ahogy a Ferencvárosban. Ezt a szemléletet szeretné Lakos Imre a XI. kerületben is megerősíteni. Így felgyorsulhat például a lágymányosi iparvidék megújulása, valamint Albertfalva átalakulása.
Lakos Imre
A cég
Magyarországon elsőként a Ferencvárosban alakult meg - francia minta szerint - SEM IX. Városfejlesztő Rt. néven vegyes gazdasági társaság, melynek tulajdonosai a kerületi önkormányzat (57,1 százalék), a Városfejlesztés Rt. (24,55 százalék), az OTP (8,5 százalék) és a SEM IX. Rt. (9,9 százalék). A 70 millió forint jegyzett tőkéjű, 1992-ben alapított cég tavalyi árbevétele 88,2 millió forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.