Új helyzet ígéretét hordják magában a múlt heti közel-keleti fejlemények: Jasszer Arafatot egy Párizs környéki kórházba szállították három nappal azután, hogy az izraeli parlament megszavazta a telepesek teljes kivonását a Gázai övezetből.
A palesztin elnök egyelőre ismeretlen betegsége megtette azt, amit sem ellenségei, sem barátai nem tudtak elérni: kivonódott a forgalomból. Helyét ideiglenes jelleggel munkatársai foglalták el. Ahmed Korei kormányfő az államügyeket, az előző miniszterelnök, Mahmud Abbász pedig a politikai mozgalom felügyeletét vette át. Ők és vezetőtársaik gyakorlott ügyintézők, politikailag pragmatikusabbak Arafatnál; veszély a radikálisok (Hamász és tsa.) felől fenyegeti őket.
Jó érzékkel nyilatkozta Ariel Saron izraeli kormányfő, hogy kész tárgyalásokat kezdeni az új palesztin vezetéssel. Mondhatni, ezzel kaput nyitott a palesztin béketábornak. Egyelőre ugyan nem ez a tábor látszik uralkodni, amint az a gázai összecsapások elszaporodásából és az izraeli területen elkövetett újabb merényletekből következtethető. De Saronnak a knesszet ,,gázai szavazása" után eredményre van szüksége. Belpolitikailag ugyanis nehéz helyzetbe manőverezte magát, amikor balközép voksokkal biztosította a tengerparti palesztin sáv kiürítését: saját pártja, a Likud kettészakadt, de a munkáspárttal kötendő koalíciónak is több az akadálya, mint az esélye.
A körülmények mindenesetre megértek az ,,útiterv" körül két éve megszakadt tárgyalások felújítására - majd a nyáron, amikor megkezdődik a tényleges izraeli kivonulás, palesztin körökben kitöltődik a hatalmi vákuum és a választások után az amerikai elnök is ráér nemzetközi ügyekkel foglalkozni. (SzH)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.