BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Barátság-Adria: olaj a vízre

2005.01.12., szerda 00:00

Végzetes környezeti károkat okozhat a horvátországi tengerpartokon, tönkreteheti az ország idegenforgalmát is, ha kőolaj ömlik a vízbe egy tartályhajó-baleset következtében - aggódnak a horvát környezetvédők. Félelmük nem új. Erre való hivatkozással már két éve hátráltatják a Barátság-Adria olajvezeték-projekt jóváhagyását. Új és új felméréseket, hatástanulmányokat készítenek. Ezek eredményét nem ismerjük, de már közölték: szinte biztos, hogy be fogják dugaszolni a csövet.

Mindez azért is csalódás a szállításban érdekelt (orosz, fehérorosz, ukrán, szlovák, magyar, horvát) olajtársaságoknak, mert az egyik tranzitország, Ukrajna is megvárakoztatta a konzorcium tagjait a ratifikálással. De megérte várni, és remélni lehetett, hogy előbb-utóbb a horvátok is engednek.

A tét nagy: a beruházóknak a mintegy 300 millió dolláros projekt, a tranzitországoknak a száz kilométerenként és tonnánként 64 centes tranzitdíj, az orosz olajexportőröknek egy világpiacokra vezető kijárat, a vevőknek pedig egy szállítási forrás.

Szabad-e üzleti szempontokat környezet- és egészségvédelmi megfontolások fölé helyezni? Persze, hogy nem. Még akkor is történhet baj, ha valamely beruházás a legszigorúbb biztonsági előírások szerint történik. A horvátok részéről is ilyen, talán eltúlzott aggodalomról van szó? Lehet. Mi könnyen türelmetlenkedünk. Egy baleset esetén nem nekünk kellene olajos halban gázolni az Adria partján. Legfeljebb máshová mennénk nyaralni.

Mégis furcsák a horvát környezetvédők. Omisaljban nem most létesülne az olajkikötő, a környéken régóta sokaknak ad munkát az olajipar. A mélytengeri kikötőjében otthonosan mozognak a tartályhajók, amelyekről az olajat Európa belsejébe továbbítják az Adria-vezetéken. Eddig nem volt gond a szállítás és átrakás biztonságosságával.

Vagy más a horvátok gondja? Nem érdekeltek eléggé a projektben? Nem tudják, mitévők legyenek, amikor az orosz hatalom által megszorongatott Jukosz olajtársaságnak segítenek, ha olaját kiengedik a világpiacokra, vagy ártanak neki, ha nem engedik? Vagy pontosan tudják, mit akarnak, és éppen azért várnak?

Dönteni kellene. Talán mégiscsak rá kellene engedni az olajat a vízre. Dupla falú, biztonságos tartályhajókban.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.