Elhamarkodottnak tűnő bejelentést tett szerdán az agrárminiszter a bor jövedéki adójának megszüntetéséről. Érthető ugyan, hogy új tárcavezetőként minél gyorsabb és látványosabb eredményekre törekszik, a szocialisták pedig igyekeznek az eddig elhanyagolt agrárügyeket is begyömöszölni a száz lépés politikájába, de minden valószínűség szerint még kidolgozatlan koncepcióval van dolgunk.
Vitathatatlan persze, hogy a nyolcforintos literenkénti adó eltörlésével (pontosabban nullára csökkentésével) a borászati szakma régi óhaja válna valóra. A több nyugat-európai ország gyakorlatához illeszkedő lépés azonban sokkal inkább hangulatjavító, erkölcsi jelentőségű lenne, semmint érdemi köztehercsökkenéssel járna. A drágább, minőségi borokat termelő borászok számára ugyanis a nyolcforintos összeg megfizetése semmilyen komoly gondot sem jelenthetett, így a döntés elvileg az olcsó (asztali) borkategóriák előállítóit érinthetné kedvezően.
Az "elvileg" szót hangsúlyozni kell, mivel a szakmai elképzelések szerint a fizetési kötelezettség valamilyen járulék formájában továbbra is fennmaradna. Az így befolyt, évi 1,5-2 milliárd forintos összeg egy ágazati kasszában landolna, miközben a költségvetés e bevételi forrástól elesne. Ilyenformán a változtatások lényege nem is elsősorban az adóeltörlés lenne: a végső szakmai cél láthatólag az, hogy a pénzeket ne a büdzsé nyelje el, hanem a borágazat kapja vissza.
A tervek szerint a járulékokat marketingcélokra és a borhamisítások elleni fokozottabb ellenőrzésekre fordítanák. Éppen az nem látszik azonban, hogy a forrásfelhasználás milyen átfogó szisztéma szerint történne. Így egyelőre csak remélni lehet, hogy a piaci szereplők - legalább közvetett módon - jól járnak majd befizetett pénzeik hatékonyabb elköltésével az ismeretlen új rendszerben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.