Andris Piebalgs energiaügyi biztos aligha álmodozhat arról, hogy az unió most formálódó energiapolitikájában is olyan erős jogosítványokkal rendelkezik majd, mint a gazdasági élet más szféráiban. Ezt is egyértelművé tette Német- és Franciaország, amikor a napokban immár az Európai Bizottsághoz címzett hivatalos levélben is előálltak saját kezdeményezésükkel a nagy energiaszolgáltató és -termelő vállalatok egyben tartásáért.
Jogszabály-kezdeményezési joga a legtöbb gazdasági ágazatban kizárólag a bizottságnak van, ezt azonban Berlin és Párizs (no meg a levélhez társaláíróként megnyert hat másik állam, Ausztria, Bulgária, Görögország, Lettország, Luxemburg és Szlovákia) szemmel láthatóan nem kívánja kiterjeszteni az energiapolitikára. Persze nem ennek demonstrálása volt a múlt héten elküldött levél fő célja, ez inkább afféle mellékszál. A lényeg a levél tartalma: e szerint nem lenne szabad kötelezően előírni az egykori energiaügyi monopóliumok kettéválasztását energiatermelő és az energiahálózatot üzemeltető társaságra. Ez utóbbit akarja Brüsszel, ám ez nagyon nem tetszik a német–francia duónak, amely elbocsátások tömegétől tart az érintett cégeknél.
Figyelemre méltó, hogy Magyarország nem írta alá a levelet, amely – az eredeti bizottsági javaslattal együtt – a következő hónapokban a viták kereszttüzébe kerül. És az is, hogy a jelek szerint a másik 19 tagállam Brüsszelt támogatja. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.