Igazán senkit sem lephetett meg az a bő 330 milliárd forintos veszteség, amelyet a hazai bankszektor hozott össze az első háromnegyed évben. Az árfolyamrés semmissége és a visszamenőlegesen jogtalannak ítélt szerződésmódosítások nyomán a piaci szereplőknek céltartalékolniuk kellett, és most ennek látjuk az eredményét.
Úgy tűnik azonban, hogy a devizahitelesek megmentése és a forintosítás után sem óhajtják szem elől veszteni a szektort a döntéshozók, pedig a szereplők nagy része már tényleg csak annyit akar, hogy leírhassa a rá háruló veszteséget, és működhessen tovább. Hiszen jön a fair bankrendszerről szóló törvény, és gyaníthatóan újabb jogszabályok is születnek majd annak megakadályozására, hogy a szektor netán extraprofitot halmozhasson fel. A kormányzati/jegybanki kommunikáció ráadásul egyre kendőzetlenebbül szól arról, hogy a döntéshozók hogyan kívánnak beavatkozni a piaci folyamatokba: a terv most az, hogy négy-öt nagy szereplő (a jelenleginek nagyjából a fele) maradjon a piacon, 50-60-70 százalékos állami tulajdoni hányad mellett, és olyan szigorú szabályozókkal, hogy kénytelen legyen a folyamatos koncentráció irányába haladni a piac.
Persze a koncentrációval, illetve a fogyasztókat védő szigorú szabályokkal önmagukban nincs is baj, sőt – ha nem válik rendszeressé –, ezzel a most előállt bő 330 milliárdos mínusszal sem. A gond ott van, hogy az állam erőszakkal, a szereplőket és tulajdonosokat mintegy kiutálva óhajt jelentős befolyást szerezni a bankszektor felett, illetve akarja újraosztani a piacot, közben előnyhöz juttatva néhány, barátinak tekintett befektetőt.
Ebből a törekvéshalmazból viszont versenyképes bankszektor, egészséges lakossági piac és önállóan nőni tudó vállalati hitelezés nem fog kikerekedni. Annál inkább nagy a veszélye annak, hogy óriási veszteségek halmozódjanak fel pár év alatt, miközben a bankszektor nem tudja ellátni alapvető funkcióit. Pedig ehhez csak békén kéne hagyni végre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.